"Ako želimo nastaviti ostvarivati povrat po kapitalu našim dioničarima, moramo rasti", rekao je novi izvršni direktor te državne kompanije Martin Roman. "Sada je upravo pravo vrijeme za rast. U iduće dvije godine bit će u regiji mnogo više ponuđeno na prodaju negoli u proteklih 10 godina".
Vlade u središnjoj i istočnoj Europi dijele elektroprivrede na manje dijelove kojima se lakše upravlja, što ide CEZ-u na ruku. Štoviše, neki tradicionalni ponuđači, poput francuskog EDF-a i njemačkog RWE-a, privremeno su izbačeni iz igre, a nakon propasti Enrona vrijednost energetske imovine se spustila, što pruža priliku CEZ-u da 'nešto ulovi'.
"Mi smo u odličnoj poziciji da uspijemo", rekao je Roman. "Bio bi to grijeh prema našim vlasnicima da ne sudjelujemo".
CEZ je nedavno pobijedio na javnom natječaju za kupovinu tri distributivne kompanije u Bugarskoj, ponudivši 281,5 milijuna eura, čime je povećao svoju bazu korisnika s 3,4 na 5,3 milijuna. Jedan je od tri ponuđača u završnoj fazi privatizacije slovačke elektroprivrede, čime bi svoj kapacitet od 12 gigavata mogap uvećati za još sedam.
Prilike u toj kompaniji traže u devet država regije, posebno na Balkanu. "Toliko je mnogo za prodaju da bismo bili sretni i kada bismo kupili trećinu toga", izjavio je Roman. Rumunjsku, Bugarsku i zemlje bivše Jugoslavije smatra privlačnima zbog njihova golema potencijala za gospodarskim rastom, ali i dugoročnog nedostatka struje.
Kako je istaknuo čelnik CEZ-a, u tim zemljama njegova kompanija ima prirodnu prednost u odnosu na ostale zapadnoeuropske rivale, jer nema jezičnih barijera, dok su tehnologija, pa čak i mentalni sklop, slični.
CEZ može jednostavno financirati svoje akvizicije jer ima nisku razinu zaduženosti te sličan kreditni rejting kao i međunarodni igrači. U lipnju je izdao 400 milijuna eura vrijedne obveznice, od čega će se dio iskoristiti i za buduće akvizicije. "Čak i kad bismo potrošili tri milijarde eura na akvizicije, bili bismo s najmanjim dugom među velikim igračima", kazao je Roma.
Ta kompanija generira puno gotovine i zbog svoje dominantne pozicije na domaćem tržištu te snažnog izvoza - lani je bio drugi najveći izvoznik struje u Europi. Svake godine generira milijardu eura gotovine, po čemu je najprofitabilnija elektroenergetska kompanija u Europi u terminima povrata u odnosu na prodaju.