FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 18. KOLOVOZA 2004. GODINE

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 18. kolovoza 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD18. KOLOVOZA 2004. GODINE
ZAGREB, 18. kolovoza 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 18. KOLOVOZA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 9.972,83 9.954,55

Tokyo/NIKKEI 10.774,26 10.725,97

London/FTSE-100 4.343,40 4.358,70

Frankfurt/DAX 30 3.686,85 3.705,73

--------------------------------------------------

Unatoč skoku cijena nafte na novu rekordnu razinu, cijene dionica na američkim burzama nastavile su rasti treći dan uzastopno, budući su ulagači ohrabreni najnovijim pokazateljem o usporavanju inflatornog pritiska u SAD-u.

Njujorški Dow Jones indeks ojačao je 0,2 posto, na 9.972 boda. Tehnološki Nasdaq porastao je 0,7 posto, na 1.795 bodova.

Potrošačke cijene u SAD-u u srpnju su zabilježile pad po prvi puta u zadnjih osam mjeseci budući je oštar rast cijena energenata preokrenuo smjer. To daje naslutiti da će američka središnja banka podizati kamatne stope nešto sporije nego je najavljivala. Objavljen je i porast industrijske te aktivnosti u građevinarstvu u tome mjesecu, što predstavlja oporavak nakon njihova pada u mjesecu ranije.

Po dobicima predvodile su dionice maloprodajnih kompanija, posebice Home Depota i Staplesa, koji su povisili svoje procjene ukupnih ovogodišnjih poslovnih rezultata. Njihove dionice ojačale su nešto više od tri posto.

Međutim, jačanje dionica i nadalje ograničavaju rastuće cijene nafte, koje su jučer na američkom tržištu dosegnule novu najvišu razinu u zadnjih 21 godinu, odnosno 47 dolara za barel.

"Ekonomski pokazatelji su u redu, a bilježimo i snažne brojke u maloprodaji, no cijene nafte definitivno pritišću tržište", ocijenio je David Memmott, čelnik trgovine dionicama pri Morgan Stanleyu.

Na europskim burzama jučer su također postignuti novi dobici, zahvaljujući dobrim američkim gospodarskim pokazateljima. Londonski Ftse indeks porastao je 0,2 posto, na 4.385 bodova. Toliko je ojačao i frankfurtski DAX, dosegnuvši 3.705 bodova.

Zabrinutosti da će porast troškova sirovina smanjiti profitne margine korporacija, poput švicarskog Nestlea, potaknule su danas prodaje dionica na europskim tržištima.

Stoga je do podneva londonski Ftse indeks oslabio 0,4 posto, na 4.343 boda. Frankfurtski DAX potonuo je 0,5 posto, na 3.686 bodova.

Samo dionica najveće svjetske prehrambene kompanije Nestlea potonula je 4,6 posto, budući je objavio poslovne rezultate za prvo polugodište ispod očekivanja tržišta upravo zbog rasta troškova sirovina.

Ulagače brine da kompanije koje planiraju podići cijene svojih proizvoda to neće biti u stanju jer bi potražnja poduzetnika i potrošača mogla pasti.

"Mogućnost prebacivanja viših troškova na krajnje potrošače je varljiva", izjavio je Barry Dargan, fond menadžer pri MFS Investment Managementu. "Uzimajući u obzir da su kompanije morale u zadnjih nekoliko godina srezati troškove do kosti, sad kad rastu cijene sirovina čini se vjerojatnim da će profitne margine biti pod znatnim pritiskom". Prodaje dionica izbjegao je sektor proizvođača baznih sirovina, jer su te kompanije manje izložene pritisku na profitne margine.

Cijena nafte dodatno pritišće tržišta, dosegnuvši danas novu rekordnu razinu od 47 dolara za barel. Na europskim burzama cijene dionica kližu naniže od kraja lipnja, kako ulagači pokušavaju ocijeniti kakav će utjecaj na korporativne zarade proizvesti uporno skupa nafta.

"Cijene nafte dosegnule su nove rekordne razine, potaknuvši strahove na tržištima dionica oko potencijalnog njihovog negativnog utjecaja na izglede za gospodarskim rastom u budućnosti", ocijenio je glavni ekonomist Bear Stearnsa, David Brown. "Čini se da tek stiže loše na tržišta u terminima mogućih šteta po dugoročne stope rasta".

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je porastao 0,5 posto, na 10.774 boda.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2326 1,2366 1,2313

Euro/JPY 135,44 135,94 135,22

USD/JPY 109,86 110,16 109,73

-------------------------------------------------

Dolar se danas na svjetskim deviznim tržištima zadržao oko višetjednih niskih razina prema euru, budući se ulagači pitaju hoće li američka središnja banka Fed podići kamatne stope idući mjesec nakon novog niza slabih pokazatelja iz američkog gospodarstva.

Dolar se tako zadržao na 1,2326 dolara za euro. Oslabio je i nekih 0,5 posto prema jenu, te trenutno iznosi 109,86 jena.

Jučerašnji gospodarski pokazatelji pokazali su prvi pad potrošačkih cijena u SAD-u od studenoga prošle godine, te manji od očekivanja porast industrijske proizvodnje.

"Tržište se naviklo na slabe brojke iz američkog gospodarstva, a jučerašnji podaci nisu promijenili ništa u očekivanim kretanjima kamatnih stopa", kazao je Mitul Kotecha, valutni analitičar u Calyonu.

Dodao je da će se neizvjesnosti glede podizanja kamatnih stopa u idućem mjesecu vjerojatno zadržati sve do objave novog izvješća o zaposlenosti u SAD-u za kolovoz, koje se očekuje tek za nekoliko tjedana. S rastom kamatnih stopa valuta postaje privlačnijom stranim ulagačima.

Tržište budno prati i daljnje kretanje cijena nafte na svjetskom tržištu, nakon što su danas na američkom tržištu zabilježile nove rekordne razine od 47 dolara po barelu. One su sada za oko 10 dolara više u odnosu na kraj lipnja.

Euro je blago oslabio nakon objave podatka iz eurozone o padu potrošačkih cijena u srpnju za 0,2 posto na mjesečnoj razini, što je više nego se očekivalo. U odnosu na jen oslabio je nekih 0,6 posto, na 135,44 jena.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

16.08. USLIB 1,56 1,60 1,72 1,72

16.08. EULIB 2,06 2,08 2,11 2,16

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙