Publikacija će se pripremiti za područja pojedinih županija po vrstama dobara, a objaviti će se u elektroničkom i tiskanom obliku kako bi bila dostupna široj javnosti.
Za učinkovitije djelovanje Službe zaštite nužno je usavršiti jedinstveni informacijski sustav i uspostaviti zajednički dokumentacijski centar, uz uporabu najsuvremenije tehnologije, navodi se u priopćenju.
Započet će se s digitalizacijom dokumentacija, a u prvoj fazi obavit će se digitalizacija više od 40 tisuća mikrofilmiranih dokumenata.
Za što kvalitetnije praćenje stanja zaštićenih kulturnih dobara propisat će se obrasci i postupak utvrđivanja stanja.
Uspostavit će se redovito izvješćivanje o provedenim zaštitnim radovima, a posebno onima financiranim iz državnog proračuna. Izvješća će se objavljivati na web-stranici Ministarstva kulture i kao redoviti prilog Godišnjaka središnje stručne publikacije Ministarstva.
U izradbi je Pravilnik o arheološkim istraživanjima, kojim će se urediti uvjeti i način izvođenja arheoloških istraživanja, a osobito uvjeti i postupak za sudjelovanje inozemnih istraživača.
Sukladno Zakonu odredit će se sadržaj i izgled oznake za označavanje nepokretnih kulturnih dobara i način označavanja. Označavanjem će se osigurati pravna zaštita kulturnog dobra i informiranje javnosti.
Podneseno je i izvješće o dosadašnjoj provedbi odredaba Zakona, kojim se propisuje spomenička renta, koja u mnogočemu predstavlja prekretnicu u osiguravanju sredstava za sustavno očuvanje baštine.
Provedena je kritička rasprava o gradovima i općinama koje do sada izbjegavaju donošenje odluke o visini spomeničke rente i time onemogućuju provedbu Zakona i kvalitetno očuvanje kulturne baštine na svom području.
Negativano stajalište gradova prema očuvanju spomenika kulture bit će kritički valoriziran pri raspodjeli sredstava iz državnog proračuna, navodi se u priopćenju.
Odlučeno je da će se putem medija informirati o važnosti i učincima uvođenja spomeničke rente za sustavno očuvanje baštine.
Izradit će se analiza petogodišnje provedbe Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, na temelju koje će se do kraja godine organizirati rasprava o poboljšanju primjene pravnih propisa.
Donesena je odluka da se u 2005. godini organizira međunarodni skup o zaštiti i očuvanju kulturne baštine s osvrtom na poslijeratnu obnovu i iskustva u primjeni spomeničke rente.
Na sastanku je također zaključeno kako u konzervatorskim odjelima i službi inspekcije nedostaje stručnih kadrova, te je odlučeno da će se imenovati glavni konzervator za arheološku baštinu, a pročelnicima konzervatorskih odjela imenovat će se zamjenici.
Razmotrena je i potreba osnivanja novih konzervatorskih ureda za Bjelovarsko-bilogorsku, Koprivničko-križevačku i Krapinsko-zagorsku županiju.
Izražena je potreba osnivanja restauratorske radionice Hrvatskog restauratorskog zavoda (HRZ) u Šibeniku i Rijeci, te dovršenje prostora Hidroarheološkog centra i radionice u Zadru.
Razmotrena je razina opremljenosti službe te su donesene smjernice za daljnje opremanje, a za sve zadaće utvrđeni su izvršitelji i rokovi, ističe se u priopćenju Ministarstva kulture.