Cijena barela sirove nafte za isporuku u rujnu na njujorškom je tržištu dosegnula rekordnih 48,98 dolara. No potom je njezin rast ublažen te trenutno iznosi 48,63 dolara. Jučer je skočila za 1,43 dolara, a od kraja lipnja uvećana je za gotovo 12 dolara. Barel nafte marke Brent u Londonu dosegnuo je rekordnu cijenu od 44,5 dolara, poskupjevši 17 centi.
Do skoka cijena na nove rekordne razine došlo je nakon što su američki vojni zrakoplovi bombardirali područja nedaleko od mauzoleja u Najafu gdje se nalaze paravojne postrojbe radikalnog šijitskog klerika Moqtada al Sadra, koji se odbio razoružati kao što je to tražila iračka vlada.
"Cijene nafte ponovno skaču zbog rasta nasilja u Iraku", kazali su iz brokerske kuće Refco. "Al Sadr i njegove pristaše pokazali su spremnost izravnog ciljanja naftne proizvodnje i transporta".
Sukobi su pojačali strahove od daljnjih napada na iračku naftnu infrastrukturu. Glavni irački južni naftovod s naftnih polja u Basri zatvoren je od sabotaža 9. kolovoza, prepolovivši izvoz sirove nafte na oko milijun barela dnevno.
Rastuća naftna potražnja nije ostavila prostora u ostalim zemljama proizvođačima nafte za rješavanje problema izazvanih prekidima isporuka u Iraku, no zasad ima malo naznaka da visoke cijene nafte usporavaju potražnju za gorivom koju potiče globalni gospodarski rast.
Direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Rodrigo Rato izjavio je kako i dalje u ovoj godini očekuje globalni gospodarski rast od 4,6 posto. Rast potražnje za naftom ove godine na najvišim je razinama u zadnjih 23 godina.
Predsjednik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) Purnomo Yusgiantoro istodobno je izrazio zabrinutost nastavljenim rastom cijena nafte na svjetskom tržištu. No istaknuo je kako u naftnom kartelu još nisu uočili jačanje inflacije izazvano visokim cijenama nafte.