Srpanj je tako drugi mjesec za redom u kojem se bilježi sniženje potrošačkih cijena na mjesečnoj razini (u lipnju su bile niže za 0,3 posto).
Tako je i stopa godišnje inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena, u srpnju iznosila 1,9 posto, što je 0,6 postotnih poena niže nego li u lipnju (kada je iznosila 2,5 posto).
Potrošačke su cijene u srpnju ove godine u odnosu na prosinac prošle godine zabilježile porast za 1,2 posto.
Najveći doprinos na smanjenje indeksa potrošačkih cijena u srpnju u odnosu na lipanj imale su cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje su niže za 1,7 posto zbog nižih cijena voća i povrća, te cijene odjeće i obuće koje su niže za 3,3 posto.
Nasuprot tome, povećanju potrošačkih cijene pridonio je rast cijena stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, prometa te rekreacije i kulture.
Tako su u srpnju u odnosu na lipanj najviše, za 1,8 posto, porasle cijene rekreacije i kulture, ugostiteljske usluge porasle su za 1,4 posto.
Cijene prometa veće za 0,9 posto i to zbog rasta cijena goriva i maziva, koje su u srpnju u odnosu na lipanj porasle za 1,5 posto. U odnosu na srpanj prošle godine više su za 14,1 posto.
U srpnju su u odnosu na lipanj povećane i cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva za 0,7 posto, alkoholnih pića i duhana za 0,4 posto, obrazovanja i ostalih dobara i usluga za 0,3 posto, te cijene pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje stanovanja za 0,1 posto.
Cijene zdravstva i komunikacija u srpnju su u prosjeku ostale na razini cijena iz lipnja.