Do podneva je njegov tečaj porastao pola posto prema euru, koji stoji 1,2016 dolara, a nakratko je dosegnuo i 1,199 dolara. Američka valuta ojačala je i 0,3 posto u odnosu na japanski jen, te se njome trguje po 111 jena.
Oporavku američke valute pomogao je jučer objavljen podatak Instituta za upravljanje nabavom o aktivnostima u industrijskom sektoru tog najvećeg svjetskog gospodarstva, koji je pokazao da je u srpnju ponovno došlo do njihova oživljavanja.
Ipak, analitičari ističu da je jačanje dolara ograničeno, jer se čeka izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje bi trebalo unijeti dati svjetla u pogledu snage američkog gospodarskog oporavka.
"Jednostavno nam se događa ljetna uspavanka pomiješana s dozom neizvjesnosti, a to je savršen recept za ono što se zbiva u ovome trenutku u kojem većina tržišnih sudionika ostaje po strani i čeka", ocijenio je tržišno raspoloženje Neil Mellor, iz Bank of New York.
Zabrinutosti oko mogućeg terorističkog napada na financijske institucije u New Yorku i Washingtonu sve se više raspršuju, tako da je dolar nadoknadio i gubitke koje je jučer zabilježio prema švicarskom franku. Njime se sada trguje po 1,279 franaka. Analitičari su uvidjeli da su informacije o terorističkim prijetnjama o kojima je pisao New York Times tijekom vikenda stare tri do četiri godine.
Klizanje tečaja jena, pak, pod utjecajem je snažnog rasta cijena nafte, budući da japansko gospodarstvo ovisi o uvoznoj nafti. Cijena nafte na američkom tržištu premašila je danas 44 dolara po barelu, što je nova rekordna razina u 21 godinu otkad postoji Njujorško tržište roba. Jen je do podneva stoga potonuo 0,25 posto i prema euru, koji stoji 133,45 jena.