Biskup Srakić podsjetio je da se danas navršava 13 godina od kako su Aljmašani bili protjerani iz svojih domova i šest godina od kako su se vratili u Aljmaš, vraćajući sa sobom i Gospin kip.
"Tko se ne bi sjetio 1. kolovoza 1991. godine, kada ste vi dragi vjernici, zajedno sa svojim župnikom u šlepu odlazili u nepoznato i započeli svoj prognanički život? Tko se ne bi sjetio vijesti o postepenom rušenju crkve dok nije posve srušena? Tko se ne bi sjetio radosne vijesti da je Gospin kip sačuvan i spašen? Tko se ne bi sjetio ponovno 1. kolovoza, ali 1998. godine, kada se Gospa svečano vratila u svoj Aljmaš? " kazao je biskup Srakić.
"Izgradili smo ovu crkvu i danas je s ovom posvetom predajemo Bogu na slavu i vjernicima Aljmaša i svim hodočasnicima na upotrebu."
Biskup Srakić posvetio je i novi oltar crkve u koji su ugrađene svete moći kardinala Alojzija Stepinca. "Neka prisutnost njegovih zemnih ostataka bude simbol prošlosti i poziv na izgradnju budnosti koju je on navještao i svjedočio," rekao je biskup.
Aljmaški župnik, začasni kanonik i upravitelj svetišta Gospe od utočišta Ante Markić podsjetio je na sva stradanja kroz koja su prošli Aljmašani tijekom Domovinskog rata.
"S posebnom radošću sjećamo se 1. kolovoza 1998. godine kada smo se zajedno s kipom aljmaške Gospe, koji je spašen iz razrušene crkve 1992. godine i prenijet u Osijek, vratili u svoj Aljmaš", rekao je župnik Markić.
"Ne smijemo zaboraviti ime čovjeka koji je najzaslužniji za spašavanje kipa koji je isto tako od prvog dana uključen u obnovu svetišta i izgradnju nove crkve, a to je Branimir Glavaš, predsjednik Skupštine osječko-baranjske županije i saborski zastupnik", rekao je Markić. U znak zahvalnosti, predao mu je mali Gospin kip pronađen u ruševinama stare crkve.
Izgradnja nove aljmaške crkve stajala je 5,5 milijuna kuna, a financirali su je Đakovačko-srijemska biskupija, Osječko-baranjska županija, vjernici svojim prilozima, te državni proračun. Crkvu su projektirali mladi zagrebački autori Maja Furlan Zimmerman, Iva Gajšak i Predrag Buvinić.
"Pred nama su još i druga i treća faza izgradnje svetišta tijekom kojih treba izgraditi hodočasnički plato, ispovjedaonice, infrakstrukturu te urediti okoliš oko svetišta," rekao je župnik Markić.
Rekao je kako su ovih dana katolički gospodarstvenici počeli izgradnju Križnog puta u aljmašu koja je bivša JNA srušila 1952. godine.
Župnik Markić zahvalio se svim vjernicima na pomoći i ljubavi prema, kako je rekao, našoj Gospi prognanici i povratnici. Zahvalio se i predsjedniku hrvatske Vlade Ivi Sanaderu, ministru kulture Boži Biškupiću, predsjedniku Sabora Vladimiru Šeksu i prisutnim saborskim zastupnicima, "što su svojim dolaskom potvrdili koliko je ovo svetište važno za cijelu Hrvatsku."