FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

KORPORATIVNE ZARADE PODIŽU CIJENE DIONICA

Autor: ;scvi;
NEW YORK, LONDON, 31. srpnja 2004. (Hina) - Ohrabrujući američkigospodarski pokazatelji te solidne korporativne zarade potaknuli su uproteklih tjedan dana na svjetskim tržištima kupovine dionica, unatočponovnom rastu cijena nafte na najvišu razinu u zadnjih 21 godinu.
NEW YORK, LONDON, 31. srpnja 2004. (Hina) - Ohrabrujući američki gospodarski pokazatelji te solidne korporativne zarade potaknuli su u proteklih tjedan dana na svjetskim tržištima kupovine dionica, unatoč ponovnom rastu cijena nafte na najvišu razinu u zadnjih 21 godinu.

Njujorški Dow Jones indeks prošloga je tjedna porastao 1,8 posto, na 10.139 bodova. Tehnološki Nasdaq skočio je 2,1 posto, dosegnuvši 1.887 bodova. No, tijekom mjeseca srpnja priča je bila drugačija - Dow Jones je potonuo 2,8 posto, a Nasdaq čak 7,8 posto.

Dionice blue-chip kompanija poput proizvođača zrakoplova Boeinga i najveće svjetske naftne kompanije Exxon Mobilea pomogle su prošlotjednom rastu cijena na tržištima nakon objave tromjesečnih dobiti u skladu s očekivanjima ulagača. Tržišta dionica u proteklih su nekoliko tjedana bilježila gubitke zbog zabrinutosti da će solidno poboljšanje korporativnih zarada u proteklih godinu dana izgubiti na snazi kako rastu kamatne stope, a gospodarski rast usporava. No, nakon velikih korekcija cijena dionica, ulagači sada razmatraju jesu li one postale jeftine obzirom na buduće izglede za zaradom. "Stvari se će zasigurno pomalo krenuti na bolje", ocijenila je Lisa Hansen iz Transamerica Investment Managementa, ukazujući na oštar pad sva tri najvažnija američka burzovna indeksa prošloga tjedna. "Svaku pojedinu dionicu možete pogledati i zaključiti kako je značajno pojeftinila".

Na kupovine potiču i najnoviji gospodarski pokazatelji. Američki potrošači pokazali su u srpnju rast povjerenja u gospodarstvo, kako kompanije sve više zapošljavaju. Prodaja novih kuća u SAD-u u lipnju je, pak, pala manje nego se očekivalo, budući niske kamatne stope na hipotekarne zajmove i nadalje privlače kupce. Ipak, donekle je razočarao podatak objavljen krajem tjedna u usporavanju rasta američkog BDP-a u drugom tromjesečju na svega tri posto, prema očekivanih 3,7 posto.

Cijena nafte trenutno je najveća briga ulagača. U petak je dosegnula čak 43,35 dolara po barelu. Taj važan sastojak u proizvodnji većine proizvoda i usluga te u transportnoj industriji narušava profite kompanijama kad god mu cijena poraste. "Zabrinutost zbog cijena nafte povezana je s gospodarskim rastom i korporativnim zaradama. Skupa nafta oduzet će dio snage gospodarstvu, koje već ionako pomalo usporava rast", ocijenio je Owen Fitzpatrick, čelnik Deutsche Bank Private Wealth Managementa. Među vodećim gubitnicima zbog toga su bile dionice kemijskih kompanija, a među dobitnicama nafte kompanije, kojima je to prilika za dodatne zarade. Uz naftne kompanije, svjetlu točku predstavljale su i dionice Internet medijskih kompanija, nakon izvješća da se očekuje udvostručenje prihoda od oglašavanja do 2009. na 16,1 milijardu dolara. Dionice Yahooa i eBaya poskupjele su šest posto.

I na europskim burzama protekloga je tjedna ostvaren skok vrijednosti najvažnijih indeksa, kako kompanije izvješćuju o solidnom rastu dobiti u drugom ovogodišnjem tromjesečju. Ipak, tržišta i dalje pritišću sumnje oko izgleda za daljnjim rastom korporativnih dobiti te zabrinutosti zbog visokih cijena nafte. Londonski je Ftse indeks porastao nešto više od dva posto, na 4.413 bodova. Frankfurtski DAX istodobno je ojačao 2,6 posto, dosegavši 3.895 bodova.

Solidna poslovna izvješća britanske banke HBOS, francuskih proizvođača vozila Renaulta i Peugeota, njemačkog Siemensa, britanskog osiguravatelja Prudentiala i drugih potaknula je ulagače na kupovine dionica. Popravku njihova raspoloženja pridonio je i indeks njemačkog poslovnog povjerenja utjecajnog Ifo instituta, koji je porastao na više od očekivanih 95,6 u srpnju, prekinuvši dva uzastopna mjeseca razočaranja vodećim europskim gospodarstvom. Ekonomisti su te podatke pozdravili, no ističu da je to gospodarstvo još prilično neuravnoteženo budući oporavak domaće potražnje zaostaje za izvozom. "Promatrajući njemačko gospodarstvo možemo reći da onaj njegov dio orijentiran na izvoz funkcionira dobro, ali da onaj ovisan o domaćoj potražnji još uvijek razočarava", kaže Mark Wall, ekonomist Deutsche Banka.

Stratezi ističu da zabrinutosti oko mogućnosti usporavanja rasta dobiti u nadolazećim tromjesečjima nastavljaju pritiskati raspoloženje na tržištima. "Dobra prva polovina godine već je uračunata u cijene na tržištima i sada sve ovisi o drugoj polovini ove te o idućoj godini", kazao je strateg Morgan Stanleya Teun Draaisma. "I dalje je prisutno dosta pitanja glede gospodarskog rasta u Sjedinjenim Državama i Kini tijekom idućih 12 mjeseci, tako da mislimo da će se tržište još dosta mučiti s izgledima rasta".

Ulagače muči i uporna prijetnja koju po gospodarski rast i korporativnu profitabilnost predstavljaju rastuće cijene nafte. One su na najvišim razinama u proteklih 21 godinu, ponajviše zbog mogućeg stečaja ruskoj Jukosa, što je izazvalo strahovanja oko nedostatka viška kapaciteta u međunarodnom naftnom sustavu.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks prošloga je tjedna dobio 1,2 posto na vrijednosti te iznosi 11.326 bodova.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙