FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 15.30

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 29. srpnja 2004.(Hina) - Donosimo pregled važnijih događajaobjavljenih do 15.30. Predsjednik Haškoga suda Theodor Meron odobrio je u četvrtak u den Haagu zahtjev obrane da se bivši zapovjednik Operativne zoneSredišnja Bosna Tihomir Blaškić pusti na slobodu prije odsluženjacjelokupne kazne. Meron je upravi Haškog pritvora naložio da osiguraBlaškićevo puštanje na slobodu u ponedjeljak, 2. kolovoza. Blaškić jepravomoćno u četvrtak osuđen na kaznu od devet godina zatvora, a upritvoru je proveo osam godina i četiri mjeseca. Sve velike svjetske agencije prenijele su u četvrtak vijest otome da je Haški sud smanjio zatvorsku kaznu generalu TihomiruBlaškiću s 45 na devet godina zatvora. Agencije prenose da je Žalbenovijeće Haškog suda drastično umanjilo kaznu Blaškiću (43), osuđenom2000. godine na 45 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti,ratnih zločina i kršenja Ženevskih konvencija. Francuska novinskaagencija France presse ocjenjuje da je tom presudom okončan "jedan odnajdužih i najsloženijih postupaka pred Međunarodnim kaznenim sudom uDen Haagu" te ističe da su Blaškićevi odvjetnici u žalbenom postupkupodnijeli dokumente iz arhiva hrvatskih tajnih službi, koji suotkriveni nakon prvostupanjske presude i smrti predsjednika FranjeTuđmana. Po AFP-u ti dokumenti dokazuju nevinost Blaškića, a "Tuđmanovrežim skrivao ih je kako bi se zataškala veza službenog Zagreba izločina počinjenih u Srednjoj Bosni". Talijanski ministar vanjskih poslova
ZAGREB, 29. srpnja 2004.(Hina) - Donosimo pregled važnijih događaja objavljenih do 15.30.

DEN HAAG

Predsjednik Haškoga suda Theodor Meron odobrio je u četvrtak u den Haagu zahtjev obrane da se bivši zapovjednik Operativne zone Središnja Bosna Tihomir Blaškić pusti na slobodu prije odsluženja cjelokupne kazne. Meron je upravi Haškog pritvora naložio da osigura Blaškićevo puštanje na slobodu u ponedjeljak, 2. kolovoza. Blaškić je pravomoćno u četvrtak osuđen na kaznu od devet godina zatvora, a u pritvoru je proveo osam godina i četiri mjeseca.

Prvostupanjsko vijeće Haškog suda prije četiri godine proglasilo je generala Blaškića odgovornim i osudilo ga na 45 godina zatvora za zločine počinjene u Lašvanskoj dolini tijekom rata u BiH, od kojih je najteži bio zločin u Ahmićima 16. travnja 1993. kada je ubijeno više od stotinu muslimanskih civila. Blaškiću je ukinut najveći dio presude, uključivši onaj u kojem se teretio za zločin u Ahmićima. Proglašen je krivim za zločin počinjen okrutnim postupanjem prema zatočenicima, što je uključilo i njihovo upućivanje na kopanje rovova i korištenje kao živi štit. U presudi je utvrđeno da Blaškić nije imao nadzor nad jedinicama koje su počinile zločin u Ahmićima, kao i da je postojala dvostruka linija zapovjedanja kojom su drugi kontrolirali snage HVO-a, a ne Blaškić.

ZAGREB

Sve velike svjetske agencije prenijele su u četvrtak vijest o tome da je Haški sud smanjio zatvorsku kaznu generalu Tihomiru Blaškiću s 45 na devet godina zatvora. Agencije prenose da je Žalbeno vijeće Haškog suda drastično umanjilo kaznu Blaškiću (43), osuđenom 2000. godine na 45 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i kršenja Ženevskih konvencija. Francuska novinska agencija France presse ocjenjuje da je tom presudom okončan "jedan od najdužih i najsloženijih postupaka pred Međunarodnim kaznenim sudom u Den Haagu" te ističe da su Blaškićevi odvjetnici u žalbenom postupku podnijeli dokumente iz arhiva hrvatskih tajnih službi, koji su otkriveni nakon prvostupanjske presude i smrti predsjednika Franje Tuđmana. Po AFP-u ti dokumenti dokazuju nevinost Blaškića, a "Tuđmanov režim skrivao ih je kako bi se zataškala veza službenog Zagreba i zločina počinjenih u Srednjoj Bosni".

Njemačka novinska agencija DPA prenosi kako je Žalbeno vijeće istaknulo da za većinu točaka optužnice nisu dani dovoljni dokazi.

Američka novinska agencija Associated presse (AP) prenosi da je Žalbeno vijeće izričući novu presudu, o obzir uzelo Blaškićevo uzorno ponašanje, ranije nekažnjavanje, loše zdravstveno stanje, dobrovoljnu predaju i maloljetnu djecu.

DEN HAAG

Branitelj generala Tihomira Blaškića Anto Nobilo istaknuo je u četvrtak, nakon objave odluke Žalbenog vijeća Haškog suda kojom je zatvorska kazna Blaškiću smanjena sa 45 na devet godina, kako je njezin širi značaj u tome što je redefinirana zapovjedna odgovornost.

"Presuda je važna jer u tumačenju zapovjedne odgovornosti uvodi razumniji standard", istaknuo je Nobilo, dodajući kako pojednostavljeno to znači da više nije dovoljno da je osoba zapovjednik pa da je automatski odgovorna. "Za Hrvatsku će to biti zanimljivo i zbog slučaja Gotovina", dodao je Nobilo. Hrvatski general Ante Gotovina optužen je po zapovjednoj odgovornosti za zločine počinjene u akciji Oluja.

Nobilo je istaknuo kako je važno imati na umu da Blaškić, iako proglašen krivim za nekoliko djela, nije kriv ni za jedno u kojem je itko ubijen.

RIM

Talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini rekao je u četvrtak u Rimu novinarima kako ih terorističke prijetnje, koje je u srijedu objavila skupina povezana s mrežom al-Qaidom, ne zastrašuju, ali da pozivaju na oprez. "Terorističke uzbune primamo ozbiljno, ali nas one ne zastrašuju i ne popuštamo na budnosti", rekao je Franco Frattini novinarima u Senatu na margini konferencije za tisak o novom zakonu o zlostavljanju životinja. Šef talijanske diplomacije odgovarao je na novinarski upit o prijetnjama koje su se pojavile na stranicama interneta islamskih skupina, a u kojima se Europi prijeti "vodopadima krvi" te izravno Italiji i talijanskom premijeru Silviju Berlusconiju.

BRUXELLES

Izaslanici NATO-a u četvrtak nastavljaju pregovore kojima je cilj prekinuti neodlučnost oko planova o obuci iračkih snaga sigurnosti, a Francuzi i Amerikanci podijeljeni su oko pitanja zapovjedništva misije, izvijestili su u četvrtak službeni izvori. Sjedinjene Države drže da bi se misija NATO-a trebala odvijati pod komandom multinacionalnih snaga u Iraku koje su pod američkim zapovjedništvom te bi se trebala financirati iz zajedničkog budžeta umjesto da obuku plaćaju samo države koje će obuku provoditi. NATO-ovi čelnici su prošli mjesec na summitu u Istanbulu obećali potporu iračkoj vladi koja je od Saveza zatražila pomoć u vojnoj opremi, jamčenje zaštite UN-ova osoblja i jamčenje obuke za redovne vojne snage i pripadnike iračkih pograničnih postrojbi.

BAGDAD

Konferencija o budućnosti Iraka, koja se trebala održati 31. srpnja, odgodit će se do idućeg mjeseca, izvijestili su u četvrtak službeni izvori. Iz neslužbenih se izvora doznaje da je konferencija odgođena do 15. kolovoza, te da se UN zauzimao za odgodu održavanja spomenute konferencije.

GAZA

Vođa palestinske oružane skupine i njegov zamjenik ubijeni su u četvrtak u eksploziji automobila u središtu Rafaha na jugu pojasa Gaze, objavili su palestinski izvori.

Amer Abou Sitte (32), zapovjenik skupine Abourich i njegova desna ruka Zaki Abou Zarqua ubijeni su kada je na njihovo vozilo otvorena vatra iz izraelskog helikoptera, javlja agencija Reuters. Prema agenciji France presse Abourich je mala skupina u kojoj su uglavnom disidenti pokreta Fataha palestinskog vođe Jasera Arafata.

SARAJEVO

Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine odbacio je u četvrtak na zasjedanju u Sarajevu prijedlog okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH za koji je ranije Ustavni sud procijenio da ugrožava vitalne interese hrvatskog naroda u toj zemlji. Tek je polovica zastupnika u Domu naroda glasovala u prilog zakona kakvog je predložilo Vijeće ministara što je bilo nedovoljno za njegovo stupanje na snagu unatoč činjnici da ga je ranije podupro Zastupnički dom. Hrvatski zastupnici u državnom parlamentu oštro su se usprotivili novome zakonu kojim se trebalo reformirati visokoškolsko obrazovanje u BiH jer on nije izrijekom jamčio pravo na uporabu hrvatskog jezika. Vijeće ministara BiH sada ima obvezu izraditi novi prijedlog zakona o visokom obrazovanju i proslijediti ga Parlamentu na usvajanje.

BOSTON

Američka demokratska stranka nominirala je u srijedu senatora Johna Kerryja za svoga kandidata za američkog predsjednika na izborima u studenome na kojima će se suprotstaviti republikanskome kandidatu predsjedniku Georgeu W. Bushu. Kerry, koji će službeno nominaciju u prihvatiti u četvrtak, zadnjega dana kongresa demokratske stranke koji se održava u Bostonu, nominiran je nakon što su glasovali delegati iz Ohija, čime je dobio preko 2162 glasa potrebna da bi postao kandidat. Senator John Edwards, demokratski potpredsjednički kandidat, prethodno je u vatrenu televizijskome govoru hvalio Kerryja kao "odlučna i snažna" čelnika i čovjeka koji može obnoviti nadu Amerikancima.

DHAKA

vBangladeš je zatražio međunarodnu pomoć u obnovi zemlje uništene u poplavama u kojima je broj žrtava u četvrtak dosegnuo 500, rekli su dužnosnici. Gotovo polovica od 130 milijuna stanovnika Bangladeša pogođena je najtežim poplavama u zemlji u posljednjih nekoliko desetljeća. Ministar financija Saifur Rahman izjavio je da vlada i zemlje donatori zajednički procjenjuju štetu koju su prouzročile poplave u sjevernim i središnjim regijama. U poplavama je stradao i glavni grad Dhaka čiji su dijelovi bili pod vodom i u četvrtak.

(Hina) xrt yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙