"Vojnici su izgledali kao da potpuno uživaju jer je udaranje bilo praćeno smijehom", rekao je Kifah Taha al-Mutari. On je uhićen u rujnu 2003. u Basri zajedno s Bahaom Mousom, jednim od šestorice Iračana koje su usmrtili britanski vojnici. Mousa je umro u zatvoru nakon navodnog teškog premlaćivanja.
"Čuo sam kroz zidove kako Mousa stenje", poručio je Mutari, čiju je izjavu pročitao odvjetnik. "Čuo sam ga kako je rekao: 'ja umirem...krv...krv'. Nakon toga je nastupila tišina".
Obitelji umrlih iračkih civila, koje zastupa britanski odvjetnik Phil Shiner, zahtjevaju da suci prisile vladu Tonyja Blaira da pokrene neovisne istrage o tim događanjima. Očekuje se da će saslušanje na londonskom visokom sudu trajati do kraja tjedna.
Obitelji su izjavile da su petorica od šest Iračana ustrijeljena nakon rata. Šesti i najpoznatiji slučaj je Mousa. Njegov bivši kolega Mutari opisao je sucima njihovo uhićenje, zajedno s još pet radnika u hotelu u Basri.
"Mene i druge zatvorenike odveli su do hotelskih zahoda i počeli su nas tući šakama i čizmama. Prisilili su nas da legnemo na pod i vojnici su nam stajali na glavama", rekao je.
U vojnoj bazi u Basri vojnici su se naizmjence iživljavali nad zatvorenicima. Jedan je tražio da "plešu kao Michael Jackson", dok su drugi zahtjevali da nabraju imena engleskih ili nizozemskih nogometaša ili će u protivnom biti pretučeni.
Ako londonski visoki sud dozvoli neovisne istrage ovih slučajeva, oni bi mogli otvoriti put za nove tužbe i dovesti do isplaćivanja velikih odšteta i sudskih progona.