"U svjetlu optuživanja o nenamjenski i protuzakonito utrošenih sredstava iz Proračuna RH te kršenju zakona na svim razinama od strane bivše Vlade, obraćamo Vam se sa zahtjevom da putem relevantnih čimbenika, a poštujući trodiobu vlasti, utvrdite činjenično stanje i protiv odgovornih poduzmete sve zakonske mjere", stoji u pismu.
Koordinacija, koja obuhvaća 14 udruga proisteklih iz Domovinskog rata, od Državnog odvjetništva, MUP-a i ostalih odgovornih institucija traži da utvrde činjenično stanje o, kako kažu, protuzakonito utrošenim sredstvima po svim ministarstvima i Vlade u cjelini za vrijeme mandata bivše Vlade.
Traži se i utvrđivanje stanja po pitanju 2.700 ugovora koje je bivša Vlada navodno potpisala bez javnog natječaja, protivno Zakonu o javnoj nabavi.
Udruge traže i reviziju materijalno-financijskog poslovanja u bivšim ministarstvima razvitka i obnove, poljoprivrede, zdravstva i ostalim ministarstvima i državnim institucijama za koje postoji sumnja da su poslovale protivno zakonskoj regulativi.
Zahtijevaju i da se hitno utvrdi gdje je nestala pšenica i ostali strateški artikli iz državnih robnih zaliha i tko je za to odgovoran, kao i na koji je način nagrađivana Uprava PIK-a Vrbovec, odnosno koje su osobe uzimale novac, a istovremeno dovodile kombinat u tešku financijsku situaciju.
Koordinacija traži i da se ispitaju sve, kako kažu, malverzacije i izuzetno loša izvedba građevinskih radova u stanogradnji, prije svega braniteljskih stanova, u zadnje četiri godine.
Premijera Sanadera udruge u pismu upozoravaju da se neće zadovoljiti "polovičnim rješenjima", te da će, ne poduzme li odgovarajuće mjere, u ime hrvatskih branitelja pravnu zaštitu za Hrvatsku tražiti putem hrvatskog pravosuđa, a, bude li potrebno, i putem Međunarodnog suda pravde.