OECD-ove smjernice predstavljaju principe preporučene zemljama članicama te organizacije - 30 vodećih industrijskih zemalja - zbog toga što brz rast dugovječnosti prijeti iscrpljivanjem postojećih državno financiranih sustava socijalne sigurnosti.
"Prisutan je problem dugovječnosti u zemljama OECD-a", istakao je Andre Laboul, čelnik odjela financija. "Dugovječnost je dobra vijest ali se može pokazati noćnom morom ako nemate osiguranu odgovarajuću mirovinu", dodao je.
Namjena OECD-ovih neobvezujućih smjernica jest da služe kao nacrt pravne strukture za zemlje članice.
Među ključnim preporukama OECD-a nalazi se zahtjev za diversifikaciju ulaganja, kao i za određivanje jasnih ograničenja na ulaganja kod povezanih strana kao što su poslodavci, te nepostojanje ograničenja na inozemna ulaganja mirovinskih fondova.
Također se poziva na potpunu transparentnost i javnost financijskih detalja svake pojedine sheme, te davanje ovlasti regulatorima svih zemalja za smjenu neodgovarajućih članova upravnog tijela neke sheme.
OECD-ovi podaci pokazuju da je u razdoblju od 1960. do 2000. očekivana životna dob muškaraca od 65 godina starosti porasla u nekim zemljama za čak trećinu, uključujući Meksiko, Veliku Britaniju i Sjedinjene Države, te za 25 posto u zemljama kao što je Španjolska, povećavajući trošak socijalne sigurnosti.