Tako se Nasdaq indeks tehnoloških dionica jučer spustio za 0,11 posto, na novu najnižu razinu u sedam tjedana od 1.912 bodova, a njujorški Dow Jones oslabio 0,45 posto, na 10.163 boda.
Najveći je pritisak za tehnološki sektor predstavljala objava finske Nokie da će u 2004. zabilježiti pad dobiti zbog daljnjeg spuštanja cijena u nastojanju da uslijed oštre konkurencije zadrži svoj tržišni udjel. Nokijine su dionice oslabile gotovo 13 posto.
Pad Nasdaqa donekle je ublažio Apple Computer, objavivši više nego trostruko veću dobit u drugom tromjesečju, nakon čega je zabilježio rast cijena svojih dionica za više od 11 posto.
Najveći gubitnik Dow Jonesa bila je, pak, dionica farmaceutske kompanije Pfizer, oslabivši 4,2 posto nakon što je snizio procjene prihoda za ovu godinu, za što iz te kompanije krive slabiju od očekivane prodaju nekih proizvoda te fluktuacije valutnih tečajeva.
Najnovija gospodarska izvješća prikazuju raznoliku situaciju. Izvješće o stanju američkog proizvodnog sektora pokazalo je iznenađujući rast u lipnju, ali je ujedno bilo u suprotnosti s podacima o padu proizvođačkih cijena i industrijske proizvodnje u lipnju.
Ulagači su u iščekivanju današnjeg izvješća američke vlade o potrošačkim cijenama u lipnju.
"Uvijek je prisutan neki element koji izaziva strepnju, a to su u posljednje vrijeme slabiji promet u maloprodaji, ponovni rast cijena goriva, te razočaravajuće vijesti iz tehnološkog sektora, posebno softverskog", ocjenjuje raspoloženje na američkom tržištu David Sowerby, tržišni strateg Loomis Saylesa. "To uvelike pritišće tržište".
U Europi, burzovni su indeksi jučer također bilježili gubitke, i to londonski Ftse za 0,73 posto, na najnižu razinu pri zatvaranju od kraja ožujka od 4.340 bodova. Frankfurtski DAX dan je zaključio na 3.847 bodova, oslabivši 1,32 posto.