U lipnju zabilježenih ukupno 7,97 milijardi dolara izravnih stranih ulaganja premašilo je prethodni rekord od 7,66 milijardi postavljen u istome mjesecu 2002, pokazuju danas objavljeni izračuni temeljeni na podacima za prvih šest mjeseci ove godine.
"U osnovi, poruka je ta da na dugoročne ulagače i strane multinacionalne kompanije nisu previše utjecale mjere pooštravanja politike", kazao je ekonomist tvrtke za bankarske i financijske usluge HSBC, Qu Hongbin. "Također bi se moglo iz toga zaključiti da je još uvijek prisutno uvjerenje da je vlada u stanju izaći na kraj s gospodarskim 'pregrijavanjem'", dodao je.
Kineska vlada pozdravlja strane ulagače, koje smatra bogatim izvorom ne samo gotovine već i tehničkih i menadžerskih znanja koja mogu pomoći i domaćim tvrtkama. Strane tvrtke u Kinu, pak, privlači njezina ogromna baza jeftine radne snage i brzorastuće gospodarstvo.
"Temelji koji čine Kinu privlačnim mjestom za izravna strana ulaganja nisu se izmijenili", kaže Qu.
Ugovori o intenciji stranog ulaganja u lipnju su iznosili značajnih 15,5 milijardi dolara, ili 21 posto više nego godinu dana ranije. U tom je mjesecu američki automobilski div General Motors najavio ulaganje vrijedno 3 milijarde dolara u udvostručenje svojih kapaciteta u Kini do 2007, dok je njemački Volkswagen objavio da će uložiti 900 milijuna dolara u dvije nove tvornice za proizvodnju motora i jednu novu tvornicu automobila.
Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je kako očekuje strana ulaganja u ovoj godini otprilike jednaka ili viša od 53,5 milijardi dolara, koliko su iznosila u 2003.
Prošlogodišnja su izravna strana ulaganja bila 1,4 posto viša nego godine ranije, uslijed izbijanja epidemije SARS-a, koja je dovela do odgađanja ili otkazivanja nekih sporazuma. No, nakon toga došlo je do njihovog ponovnog ubrzavanja.