Powell je rekao da će Sjedinjene Američke Države nastaviti vršiti pritisak na Sudan kako bi obuzdao milicije, poznate kao Janjaweed, koje po tvrdnjama američkih dužnosnika provode etničko čišćenje Afrikanaca u Darfuru, a dosad su ubili veliki broj civila u toj regiji.
Ako ne zaustavi nasilje koje je do sada otjeralo oko 1,2 milijuna ljudi iz njihovih domova i ne poboljša stanje u Darfuru, Kartum bi se mogao suočiti s "daljnim mjerama" međunarodne zajednice, rekao je Powell, ne navodeći o kakvim se mjerama radi.
Po procjenama Američke agencije za međunarodni razvitak (USAID) u Darfuru bi zbog neishranjenosti i bolesti do kraja ove godine moglo umrijeti više od 300.000 ljudi. Powell, koji je posjetio Kartum i izbjeglički logor u Darfuru prošloga tjedna, rekao je da je dobio obećanje sudanskog predsjednika Omara Hassan al-Bashira da će obuzdati milicije i omogućiti humanitarnu pomoć za izbjeglice u Darfuru, ali da obećanja nisu dovoljna.
"Želimo odmah vidjeti dramatična poboljšanja na terenu. Unatoč datim obećanjima tek treba vidjeti dramatična poboljšanja. Samo djela, a ne riječi mogu dobiti utrku sa smrću u Darfuru", rekao je Powell na konferenciji u Washingtonu posvećenoj Africi.
Sjedinjene Države su pripremile nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, a traže da Sudan okonča nasilje u Darfuru i osigura pristup humanitarnoj pomoći za regiju u kojoj prema UN-u trenutno vlada najteža svjetska humanitarna kriza. Nacrt poziva Ujedinjene narode da uvedu embargo na oružje i zabranu putovanja za milicije iz Darfura.