"General se predao nizozemskim vlastima, obavljena je uobičajena procedura i predan mu je još jedan primjerak optužnice, nakon čega je odvezen prema pritvoru u Scheveningenu", kazao je Olujić u telefonskoj izjavi sa Schipola. U pratnji generala Norca doputovao je i pomoćnik ministrice pravosuđa Jakša Muljačić, zadužen za suradnju s ICTY-em.
Na sjednici zakazanoj za 16 sati Norac će se prvi puta pojaviti pred Haškim sudom kako bi se izjasnio o krivnji prema optužnici koja ga u pet točaka tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjeno rujna 1993. u operaciji Medački džep u kojoj je sudjelovao kao zapovjednik 9. Gardijske brigade Hrvatske vojske. Optuženik se na prvom pojavljivanju pred sudom može izjasniti osjeća li se krivim za optužbe, no on ima pravo to učiniti i u roku od 30 dana.
Optužnica protiv Norca potvrđena je 22. svibnja ove godine, no uz nju nije izdan i nalog za uhićenje jer se Norac nalazio u pritvoru u Hrvatskoj, gdje je pravomoćno osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina u Gospiću 1991. Optužnica mu je uručena u pritvoru 9. lipnja, kada je i upoznat sa svojim pravima.
"Predmet Norac" dodijeljen je istom raspravnom vijeću koje vodi postupak protiv generala Rahima Ademija, optuženog 2001. pod istovjetnim inkriminacijama za operaciju Medački džep. Predsjedava mu kineski sudac Liu Daqun, a članovi su nizozemski sudac Alphonse Orie i Amin el Mahdi iz Egipta.
Tužiteljstvo ICTY-a podnijelo je 27. svibnja prijedlog objedinjene optužnice protiv Norca i Ademija, izrazivši namjeru da nakon odluke o objedinjavanju postupka predloži njegovo ustupanje hrvatskom pravosuđu, no raspravno vijeće još nije odlučilo o tom prijedlogu.
Tužiteljstvo se kasnije usprotivilo dovođenju Norca pred Haški sud, ocjenjujući da bi se Norac trebao izjasniti o krivnji pred hrvatskim sudom, ako vijeće odobri prijedlog za objedinjavanje i prepuštanje postupka Hrvatskoj, no vijeće taj zahtjev nije prihvatilo.