Državno odvjetništvo zatražit će od policije da istraži sve okolnosti slučaja Milivoja Ašnera, kojeg Centar Simon Wiesenthal sumnjiči da je kao ustaški dužnosnik u Požegi tijekom Drugog svjetskog rata počinio ratni zločin, kazao je Hini zamjenik glavnog državnog odvjetnika Slavko Zadnik. Dodao je da je na jučerašnjem sastanku najviših dužnosnika Državnog odvjetništva s glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićemće dogovoreno da se takav zahtjev do kraja tjedna uputi Odjelu za ratne zločine Ravnateljstva policije.
Kao druga mogućnost na sastanku se spominjalo i upućivanje predmeta požeškom Državnom odvjetništvu, koje bi potom pokrenulo istragu s lokalnom policijom. No, kako dokumentacija koju je hrvatsko pravosuđe prošlog tjedna dobilo nije dovoljna za procesuiranje odlučeno je da se u istragu uključi policija, objasnio je Zadnik.
Dodao je kako bi policija trebala provesti cjelovit predistražni postupak, te razriješiti nekoliko dvojbi, koje su posljednjih dana često spominjane i u medijima.
Po Zadnikovim riječima, jedna od prvih policijskih zadaća je da se otkrije je li riječ o jednoj ili dvije osobe s istim imenom.
Po tvrdnjama Centra Wiesenthal, institucije za istraživanje židovskih žrtava tijekom holokausta i otkrivanje zločinaca, Milivoj Ašner se nakon rata uspio prikazati kao žrtva fašističkog terora, što je jedinstven slučaj u svijetu.
Nekoliko dana nakon što je izvršni direktor Centra Efraim Zuroff u Zagrebu objavio da u Hrvatskoj postoje dvojica neprocesuiranih fašističkih zločinaca, Ašner i još jedan čiji identitet nije otkriven, bivši ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva Josip Kolanović u medijima je ustvrdio da postoje dvije osobe s imenom Milivoj Ašner, od kojih je jedan zločinac, a drugi žrtva.
Osim toga, policija će morati utvrditi i gdje se trenutno nalazi 91-godišnji Milivoj Ašner koji je do prije nekoliko dana, kada je nestao iz svoje kuće, živio u Daruvaru. "Jutarnji list" prenio je izjavu Daruvarčanina koji tvrdi da je Ašnera nakon izbijanja afere odveo "u nepoznatom pravcu".
"Policija će morati utvrditi gdje se nalazi i obaviti razgovor s njim, kao i s drugim osobama koje bi mogle posvjedočiti o njegovim navodnim zločinima tijekom rata u Požegi", kazao je Zadnik. Dodao je da će policija morati istražiti sve dostupne dokumente u raznim arhivima, te razgovarati s Alenom Budajem, Požežaninom koji je prikupio dokumentaciju i Ašnera prijavio Centru Simona Wiesenthala.
U razgovoru za tjednik "Globus" Budaj je odbacio tvrdnju bivšeg ravnatelja Državnog arhiva da postoje dva Milivoja Ašnera, ustvrdivši da ee Ašner pred kraj rata, "preko svojih kanala", uvrstio na popis žrtava fašizma "kako bi se osigurao za budućnost".
"To je jedinstveni slučaj u svijetu da se jedan zločinac uspio ubaciti u žrtve, što je potvrdio i Centar", kazao je Budaj koji je u intervjuu detaljno opisao na koji je način došao do svojih saznanja te istražio slučaj.
Tvrdnju o dvojici nekažnjenih ratnih zločinaca u Hrvatskoj Zuroff je objavio najavljujući pokretanje projekta "Operacija posljednja šansa", čiji je cilj sakupljanje informacija i procesuiranje živućih progonitelja Židova tijekom holokausta. Nagrada za informacije iznosi 10.000 američkih dolara.
Prema Zuroffovim tvrdnjama, Ašnera je 15. svibnja 1941. Hrvatski ustaški stan imenovao upraviteljem Predstojništva gradskog redarstva u Požegi, a da je već idućeg dana sudjelovao u odluci Ustaškog stana u Požegi o uvođenju mjera protiv Židova, Srba, Roma". Ašner je rođen 1913., završio je pravo, a prije Drugog svjetskog rata surađivao je u listu Hrvatska straža, bliskom ustaškom pokretu u kojem su, kako stoji u Zuroffovom izviješću, objavljivani antisemitski sadržaji.