U takvim je okolnostima dolar zabilježio najnižu razinu prema euru od 2. travnja, dosegnuvši nakratko 1,2370 dolara za euro. No njegov je pad potom usporen i trenutno stoji 1,2351 dolar za euro, na gubitku od oko 0,5 posto. Oslabio je i prema jenu, i to oko 0,7 posto, na 108,53 jena.
Ključan podatak o aktivnostima u američkom uslužnom sektoru pokazao se slabijim od očekivanja, razočaravši ulagače još uvijek pod dojmom prošlotjednih neočekivano slabih brojki o rastu zaposlenosti u lipnju.
Analitičari drže da takve brojke ukazuju na to da bi američka središnja banka Fed mogla biti manje agresivna u podizanju kamatnih stopa nego se ranije očekivalo. No, sporiji rast kamatnih stopa umanjuje privlačnost dolara.
"Mješoviti znaci iz američkog gospodarstva jačaju stajališta da će Fed zauzeti postupan pristup podizanju kamatnih stopa, a to pritišće dolar", kazala je Lena Komileva, globalna ekonomistica u Prebon Marshall Yamane.
Istodobno, visoke cijene nafte i slabost na tržištima dionica potaknuli su potražnju za eurom i švicarskim frankom. Švicarski je franak dosegnuo tako gotovo najviše razine prema dolaru od veljače, a pod utjecajem rasta cijena nafte norveška je kruna ojačala više od jedan posto prema dolaru.
Jen, i dalje pritisnut političkim neizvjesnostima pred nedjeljne izbore za gornji dom japanskog parlamenta, nije se danas značajnije mijenjao u odnosu na euro, koji trenutno stoji 134,06 jena.