Berlusconi, koji je privremeno preuzeo gospodarski portfelj nakon što je protekloga vikenda smijenjen njegov ministar gospodarstva Giulio Tremonti, došao je u Bruxelles kako bi osobno ministrima iznio plan provedbe 7,5 milijardi eura vrijednih mjera u ovoj godini koje bi Italiji omogućile održavanje svoga proračunskog manjka ispod gornje granice od 3 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) određene Paktom o stabilnosti i rastu.
Ministri su to prihvatili, budući su već ranije jasno dali do znanja da su spremni odustati od ranog upozorenja - i to čak i oni među njima koji su najveći zagovornici stroge proračunske discipline u eurozoni kao što je austrijski ministar financija Karl-Heinz Grasser - dobiju li od Berlusconija obećanje konkretne akcije.
Berlusconijevo će obećanje vjerojatno zadovoljiti i svih 25 ministara financija EU koji se sastaju kasnije danas i koji moraju službeno odobriti odluku o odbacivanju preporuke Europske komisije za upućivanje upozorenja.
"Uzeli smo u obzir nastojanja Italije. Mi pokušavamo pomoći zemljama koje ulažu napore radije nego da im kompliciramo zadatak", kazao je francuski ministar financija Nicolas Sarkozy, čija će zemlja u 2004. premašiti limit proračunskog manjka treću godinu za redom.
"Berlusconi je ambiciozno odlučio srezati deficit na ispod tri posto u idućoj godini i mi mu vjerujemo", kazao je Grasser.
Nizozemski ministar financija Gerrit Zalm, koji predsjedava sastancima ministara financija eurozone i EU-a, upozorio je da će Rimu i u idućoj godini trebati stroga disciplina. "Bit će i u 2005. potrebne mjere", kazao je.
Italija, treće po veličini gospodarstvo eurozone, ide stopama Njemačke i Portugala, koje su 2002. za dlaku izbjegle upozorenja.