"Do sredine 2007. godine elektroenergetsko tržište u Hrvatskoj trebalo bi biti potpuno otvoreno i spremno za ulazak Hrvatske u Europsku uniju", rekao je Granić.
No, Granić upozorava da smjernice EU-a ne obvezuju Hrvatsku na brzu privatizaciju elektroenergetskog sustava.
Takvu privatizaciju, po njegovim riječima, forsiraju strane investicijske kuće kako bi postigle povoljniju cijena tih sustava, jer oni za taj proces nisu pripremljeni.
Stoga je preporuka Instituta, kaže Granić, da prioritet pred privatizacijom treba dati normativnom i tehnološko - tehničkom uređenju sustava.
Granić je komentirao i inicijativu Svjetske banke da se sada jedinstveni distribucijski sustav električne energije u Hrvatskoj razdijeli.
Prijedlog Instituta je zadržavanje jedinstvene distribucijske mreže, koja će potrošačima bez obzira na njihov zemljopisni položaj, jamčiti istu cijenu, a svim dijelovima Hrvatske pružiti podjednake razvojne uvjete s obzirom na dostupnost i cijenu električne energije, kazao je Granić.
Najvećim izazovom u dosadašnjem, desetogodišnjem radu Instituta Hrvoje Požar, Granić je ocijenio pripremu reforme energetskog sustava, kojoj su se, kako je rekao, dugo opirale energetske tvrtke.
Institut Hrvoje Požar je neprofitna ustanova koja se bavi znanstvenim i stručnim poslovima u području energetike, a financira se provedbom projekata.
Institut je započeo je s radom u listopadu 1994, trenutno ima 62 zaposlenika, od kojih 11 doktora znanosti i 20 magistara. Zapošljava stručnjake s područja elektrotehnike, strojarstva, plina i nafte, zaštite okoliša, arhitekture, prava, ekonomije i informatike.