U izjavi za novinare nakon razgovora s predsjednikom Hrvatskog sabora Vladimirom Šeksom Bereuter je rekao kako se u završnoj izjavi sa summita NATO-a u Istanbulu izrjekom spominju tri zemlje obuhvaćene Jadranskom poveljom (Hrvatska, Makedonija, Albanija) i nužnost njihove međusobne suradnje i pomoći ali će se svaka zemlja prosuđivati pojedinačno.
"Hrvatska će se procjenjivati individualno sukladno napretku koji ostvari do 2006." kad će se na idućem summitu NATO-a donijeti odluka o novom krugu proširenja, rekao je Bereuter.
"Nećete biti taoci napretka ili njegova pomanjkanja u bilo kojoj drugoj zemlji", naglasio je predsjednik Parlamentarne skupštine NATO-a.
Bereuter je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je Hrvatska ostvarila bitan napredak ne samo u području reforma obrambenih snaga već i u svim političkim područjima poput reforme pravosuđa, zaštite prava manjina, organiziranja slobodnog tržišta i izgradnju civilnih institucija što su politički uvjeti za članstvo ne samo u NATO savezu već i u Europskoj uniji.
Predsjednik Sabora Vladimir Šeks u razgovoru s američkim kongresnikom najavio je intenziviranje suradnje Sabora i Parlamentarne skupštine NATO-a te organizaciju četverostranog sastanka predsjednika parlamenata zemalja Američko-Jadranske inicijative pri čemu će uz parlamentarne čelnike Hrvatske, Makedonije i Albanije u Zagrebu ujesen sudjelovati i predsjednik odgovarajućeg Doma američkog kongresa.
"Raduje nas što smo ponovno čuli potvrdu da će se Hrvatska procjenjivati individualno a ne u paketu s ostalim zemljama i da će se procjenjivati prema vlastitom napretku u provedbi vojnih i političkih kriterija potrebnih za ulazak u NATO" rekao je Šeks.
Predsjednik Hrvatskog sabora izrazio je nadu da će Hrvatska pozivnicu za punopravno članstvo u NATO savezu, kao što je rekao Bereuter, dobiti na idućem summitu Sjevernoatlantskog saveza 2006. godine.
Douglas Bereuter je tijekom posjeta Saboru razgovarao i s Krešimirom Ćosićem, voditeljem saborskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini NATO-a i predsjednicima i članovima odbora za vanjsku politiku i unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Kako je priopćeno, dr. Ćosić je iznio gostu da nova Vlada RH poduzima sve kako bi ispunila važne političke uvjete, kao i reformu oružanih snaga. Istaknuo je kako Hrvatska nema tradiciju demokratskog obrambenog menagementa, kao i važnu nadzornu ulogu Sabora.
Bereuter je govorio o tome da su od kriterija za članstvo u NATO-u osobito važni oni koji se odnose na transparentnost proračuna, nadzor i osuvremenjivanje vojske, a u svemu tome je značajna uloga parlamenta. Za NATO je rekao da je to politički savez, zajednica demokracija i mnogi kriteriji za NATO su ujedno i kriteriji za EU.