Po njegovim riječima, prije deset godina o problemu nacionalnih manjina govorile su svega dvije do tri stranke, dok je danas zaštita nacionalnih manjina opće prihvaćena s obzirom da su, kako je kazao, i vladajuća stranka i stranke koje se nazivaju konzervativnima shvatile da se tema o manjinskim pravima ne može nikako izbjeći.
Zastupnik Dorić je pritom istaknuo kako je Vijeće Europe iznimno pozitivno ocijenilo hrvatski Zakon o nacionalnim manjinama. Međutim, postoje određeni elementi u primjeni tog Zakona koji još "malo zaostaju", rekao je, navodeći da u mnogim općinama, gradovima i županijama izabrana vijeća nacionalnih manjina još nisu uključena u politički život tih sredina.
"To je od iznimne važnosti, daleko bi učinkovitije bilo kada bi predsjednici vijeća nacionalnih manjina bili uključeni u rad pojedinih tijela pri županijskoj skupštini ili gradskome, odnosno općinskome vijeću, kako bi imali neposredni utjecaj na distribuciju sredstava i na programske aktivnosti tih sredina", kazao je Dorić.
Dorić, koji je i predstavnik Hrvatskog sabora u Vijeću Europe, smatra kako će izvještaj Vijeća Europe o zaštiti nacionalnih manjina u Hrvatskoj koji će biti objavljen u rujnu, biti iznimno pozitivan iako će, kako je rekao, sadržavati nekoliko preporuka da se to stanje unaprijedi, poglavito po pitanju pravosuđa.
Šemso Tanković (SDA Hrvatske), zastupnik albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, govorio je o položaju Bošnjaka u Hrvatskoj. Ocjenio ga još uvijek nedovoljno adekvatnim i kritizirao je odnos državnih institucija prema Bošnjacima u pojedinim segmentima, poput izdavanja osobnih dokumenata.
Tanković je za rujan najavio osnivanje sabora bošnjačkih asocijacija u Hrvatskoj. "Pred tom krovnom organizacijom stoji teška borba u zaštiti naših prava", kazao je Tanković.
Iako je bio najavljen, predsjednik Srpskog narodnog vijeća i saborski zastupnik srpske nacionalne manjine Milorad Pupovac nije došao.