MMF u svojem najnovijem izvješću o Rusiji ističe kako njezino gospodarstvo nastavlja cvjetati, ali da joj dugoročna budućnost trenutno izgleda prilično sumorno. "Gospodarska situacija u Rusiji nastavlja se poboljšavati i kratkoročne su prognoze pogodne", navodi se u MMF-ovom izvješću.
No, MMF nadalje ističe da je rusko gospodarstvo imalo koristi od visokih cijena nafte i "pogodnog vanjskog okruženja". "Prioritet bi, po mišljenju MMF-a, trebao biti dan poboljšanju ulagačke klime i umanjivanju zavisnosti te zemlje o nafti", ističe MMF.
Rusija je drugi po veličini izvoznik nafte u svijetu nakon Saudijske Arabije.
Unutar administracije predsjednika Vladimira Putina dolazilo je do unutarnjih sukoba oko ispravnog tijeka reformi te je često slijedila kontradiktorne strategije, što je dovelo do inflatornih pritisaka i potencijalnih budućih gubitaka bruto domaćeg proizvoda (BDP).
U svojem izvješću MMF ističe da bi ruski rast trebao nastaviti biti snažan tijekom iduće dvije godine te doseći tek nešto više od sedam posto u ovoj godini, i preko šest posto u 2005.
No, taj je rast gotovo u potpunosti vezan uz visoke cijene nafte - glavne ruske izvozne robe - dok malo poduzetništvo i drugi gospodarski pokretači u zemlji ostaju i dalje uvelike nerazvijeni.
Studija također ukazuje kako nije došlo do neophodnog razvoja bankarskog sektora uz zatvaranje financijskih tvrtki sumnjive prirode.
"Kada je riječ o poboljšanju ulagačke klime, vjerujem da se vlada usredotočuje na prave probleme", kazao je Poul Thomsen, čelnik MMF-ove misije u Moskvi. "No, napetosti rastu i vrijeme je za usmjeravanje. Neki od planova o kojima smo raspravljali idu u krivom smjeru", dodao je.
"Temeljni prioritet središnje banke trebao bi biti fleksibilniji pristup valutnom tečaju i inflaciji", istakao je Thomsen.