"Bush je podržao naša nastojanja i pohvalio ono što smo dosad učinili", rekao je Mesić, koji se zajedno s makedonskim i albanskim kolegom sastao s američkim predsjednikom pri kraju summita NATO-a.
Dodao je da kratki razgovor s Bushom nije bio samo kurtoazni te da će se s njim možda sastati prije ili poslije američkih predsjedničkih izbora.
Hrvatsko izaslanstvo, u kojemu su još i ministar vanjskih poslova Miomir Žužul i ministar obrane Berislav Rončević, ponovilo je zadovoljstvo završnim dokumentom summita, u kojem se Hrvatska ohrabruje na nastavak reformi potrebnih za punopravno članstvo u Sjeveroatlanskom savezu.
Predsjednik Mesić ustvrdio je da Hrvatskoj nije upućen konkretan zahtjev za slanjem vojnika u Irak ili dodatnih snaga u Afganistan, no očekuje da će se s približavanjem NATO-u pojačavati i angažman Hrvatske u vojnim operacijama.
Ministar Rončević potvrdio je da je Ministarstvu vanjskih poslova uputio prijedlog sudjelovanja hrvatskih vojnika u svim mirovnim misijama, o kojemu će, kako je rekao, odlučiti Sabor prema vanjskopolitičkim prioritetima.
Govoreći o završnom dokumentu sastanka, ministar Žužul ocijenio je kako je Hrvatska dobila više od dosadašnje politike otvorenih vrata. "Dobili smo mehanizam koji omogućuje procjenu spremnosti Hrvatske za članstvo i između dvaju summita", rekao je Žužul, ističući novost po kojoj će odsad Vijeće ministara, a ne samo šefovi država i vlada, moći procjenjivati napredak zemalja kandidatkinja.
Žužul smatra kako je stvoreno pogrešno očekivanje da bi Hrvatska na summitu mogla biti pozvana ili primljena u NATO te tvrdi da je u deklaraciji sadržano sve što su tražile Hrvatska, Albanija i Makedonija, partnerske zemlje iz Jadranske povelje.
Hrvatsko izaslanstvo, jedno od 46 koliko ih je sudjelovalo na 17. summitu NATO-a, završilo je boravak u Istanbulu i tijekom dana vraća se u Zagreb.