Šefovi država i vlada 26 članica NATO-a te dvadesetak partnerskih zemalja raspravljat će i o jačanju međusobne suradnje, završetku misije u BiH, vojnoj transformaciji Saveza i mjerama za borbu protiv terorizma.
Summit će osiguravati jake snage sigurnosti zbog straha od mogućih terorističkih napada. Nekoliko dana prije summita, Istanbul i tursku prijestolnicu Ankaru potreslo je nekoliko eksplozija u kojima su četiri osobe poginule, a desetak ih je ozlijeđeno.
Za sigurnost više od pet tisuća gostiju brinut će desetak tisuća policajaca i vojnika uz najsuvremeniju tehničku opremu, a zrakoplovi AWACS kontrolirat će nebo nad 15-milijunskim gradom. Najveći istanbulski trg Taksim i sve obližnje prometnice u gradskom središtu bit će zatvorene za promet.
Najspornija tema dvodnevnog summita bit će sudjelovanje NATO-a u stabilizaciji ratom pogođenog Iraka, čemu se najviše protive Njemačka i Francuska. Diplomati procjenjuju da bi se mogao postići kompromis oko uloge koja uključuje uvježbavanje iračkih snaga sigurnosti te osiguravanja zračnih luka, granica i gospodarskih tokova.
Čelnici NATO-a trebali bi odlučiti i o pojačavanju postojećeg kontingenta od 6.400 vojnika u Afganistanu (ISAF) s novih 1.200 vojnika, koji bi osiguravali izbore u rujnu. Očekuje se i odluka o širenju misije na područja izvan glavnog grada Kabula.
Na dnevnom redu summita naći će se i stanje na Balkanu. Izvjesno je da će NATO donijeti odluku o završetku desetogodišnje misije SFOR-a u BiH i predaji mandata mirovnim snagama Europske unije do kraja 2004. godine.
Stanje na Kosovu, gdje su snage NATO-a pojačale svoju nazočnost nakon vala etničkog nasilja u ožujku ove godine, također će se biti tema razgovora.
Čelnici NATO-a bi, naposlijetku, trebali raspraviti i detalje oko osiguravanja Olimpijskih igara koje će se od 13. do 29. kolovoza održavati u Ateni.