"Otkrili smo prvu beskofeinsku Coffea arabicu", rekao je Paul Mazzafera, znanstvenik brazilskog Universidade Estadual de Campinas. Na beskofeinsku kavu otpada oko 10 posto svjetske potrošnje kave, no u procesu uklanjanja kofeina nestaju i neki ključni okusi.
Coffea arabica najkultiviranija je i najtraženija vrsta kave. Na nju otpada oko 70 posto svjetske proizvodnje kave.
Znanstvenici su, rekao je Mazzafera, pokušali križati arabicu s divljim vrstama koje ne sadrže kofein, a potječu s Madagaskara, no dobili su napitak loše kakvoće.
Beskofeinska arabica, koja potječe iz Etiopije, još nije uzgajana u komercijalne svrhe pa znanstvenici ne mogu znati hoće li biti isplativa. To, međutim, namjeravaju ispitati, a planiraju je križati i s visoko plodnim komercijalnim vrstama kako bi ih pretvorili u beskofeinske.
Japanski znanstvenici su prošle godine objavili da su proizveli genetski modificirane vrste kave koje sadrže manje kofeina od normalnih, no Mazzafera tvrdi da nije riječ o arabici.
Pokaže li se beskofeinska arabica komercijalno isplativom, prirodna beskofeinska kava na tržištu bi se mogla naći za pet do šest godina. Kava nastala njezinim križanjem s drugim arabicama mogla bi se pak čekati još 15 godina.