"Imamo dobrih razloga da mislimo kako će nam Radovan Karadžić biti izručen do 29. lipnja", kazala je za ATS Carla del Ponte, dok je u petak boravila u svom zavičaju, talijanskom kantonu Ticino na jugu Švicarske.
Službena predstavnica glavne tužiteljice Haaškog suda Florence Hartmann kazala je za AFP da je Karadžićevo uhićenje jedina prigoda za Bosnu da uđe u NATO-ovo Partnerstvo za mir na summitu te organizacije u Istanbulu 28. i 29. lipnja.
Koncem svibnja glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer ocijenio je da su izgledi Bosne da uđe u to predvorje NATO-a "gotovo na ništici", zbog nesuradnje s Haaškim sudom.
Više od osam godina nakon svršetka rata u Bosni (1992-1995.), Republika srpska (RS, srpski entitet u Bosni) nije bila kadra da uhiti nijednog od pet optuženika za koje ICTY drži da borave na njezinu teritoriju.
Početkom travnja NATO-ove Stabilizacijske snage u Bosni (SFOR) nisu uspjele u operaciji uhićenja Radovana Karadžića na Palama, njegovu bivšem uporištu nedaleko od Sarajeva.
Što se tiče bivšeg vojnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića, Carla del Ponte misli da se on skriva u Srbiji i tvrdi da njegovo uhićenje "ovisi o srbijanskoj vladi".
Početkom svibnja predsjednik ICTY-ja, američki sudac Theodor Meron poslao je pismo UN-ovu Vijeću sigurnosti u kojemu upozorava na nedovoljnu suradnju Beograda sa Sudom.
Sudac Meron je istaknuo da bi nedostatak suradnje Beograda mogao onemogućiti Sud da završi rad u roku koji mu je postavio UN. Žalbeni se postupci u načelu trebaju završiti 2010.