Istraživanje, u kojem je sudjelovalo 855 djece iz osnovnih i srednjih škola u kineskome gradu Harbinu, pokazalo je da djeca iz obitelji u kojima se roditelji često svađaju imaju psiholoških problema. Te probleme imala su djeca iz 32 posto obitelji u kojima su roditeljske svađe bile česte.
Psihološke probleme imalo je 30 posto djece razvedenih roditelja i 19 posto djece iz "normalnih" obitelji.
"Neki roditelji tvrde da se ne rastaju zbog svoje djece, ali umjesto toga imaju svakodnevni rat u kući, što ostavlja puno ozbiljnije posljedice na djecu", kazao je kineski psiholog Wang Limin, koji je vodio ovo istraživanje.
"Osnovna je odgovornost roditelja da svojoj djeci osigura osjećaj sigurnosti, a osobni napadi između roditelja mogu imati nepopravljivi, negativni utjecaj na mentalno zdravlje djece", istaknuo je Wang.
Kineski znanstvenik smatra da postoji veća vjerojatnost da se kod djece koja rastu u takvom okruženju pojave psihološki problemi, strahovi, paranoja, nedostatak povjerenja prema budućnosti, posebice što se tiče braka.
U Kini je u posljednjih dvadeset godina porastao broj razvoda braka, koji je dosegao razinu razvoda braka u zapadnim zemljama.
Međutim, zbog socijalnih i legalnih poteškoća razvod braka nije čest u ruralnim područjima Kine.