Zajedno sa Zanom, na slobodu su puštena još tri bivša zastupnika prokurdske Demokratske strane (DEP) u turskom parlamentu - Hatip Dicle, Selim Sadak i Osman Dogan.
Oslobađenje Zane izazvalo je pravu euforiju oduševljenja 12 milijunskog kurdskog pučanstva, ali i vrlo žestoka reagiranja turskih nacionalista.
Zana se, inače, nalazila na izdržavanju zatvorske kazne od prosinca 1994. kada je zabranjen i DEP. Osuđena je za navodne separatističke nakane i povezanost sa bivšom zabranjenom Kurdskom radničkom strankom (PKK) i njezinim vođom Abdullahom Ocalanom - Apom.
Stavljanje Leyle Zane iz rešetaka izazvalo je vrlo burna reagiranja u mnogim zapadnoeuropskim zemljama. Europski parlament je već 1995. dodijelio Zani prestižnu nagradu Saharova za obranu ljudskih prava, a bila je i predložena za Nobelovu nagradu za mir.
Neposredno nakon puštanja iz zatvora Zana je na kratkoj konferenciji za novinstvo istaknula da se puštanjem iz zatvora nje i njezinih suradnika otvara nova stranica u suvremenoj turskoj povjesti.
"Prevlalili smo dug i težak put koji se, ipak, isplatio preći", rekla je pomalo umorna Zana. Dodala je kako su time udareni temelji mirnog suživota u Turskoj.
Vlada turskog premijera Recepa Tayipa Erdogana, čija Stranka pravde i razvitka (AKP) ima većinu u parlamentu, učinila je ogromne napore na izmjenama ustava što je omogućilo izlazak Zane i njezinih istomišljenika iz Zatvora.
Time je, kako se vjeruje, otklonjena najozbiljnija prepreka na putu Turske prema punopravnom članstvu u EU.