Iako Hrvatska još ne zna što bi sa svojim prostorom, posebice onim uz Jadran, dobro zna što neće, a to su uvale načičkane stotinama kuća koje jedna drugoj smetaju i nagrđuju prostor, primjećuje RFE, bilježeći da je ta volja da se nešto učini očitovana osnivanjem Državnog savjeta za prostorno uređenje na čelu s arhitektom Jerkom Rošinom.
Vlasnici bespravno sagrađenih vikendica i apartmana - bez obzira na to je li riječ o hrvatskim, slovenskim ili bosanskohercegovačkim državljanima - vape za prostornim planovima i građevinskim dozvolama i pitaju po kojem se kriteriju biraju objekti za rušenje, prenosi postaja.
"Uvijek od nečega morate početi", objašnjava u razgovoru za RFE glasnogovornica Ministarstva za zaštitu okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Kata Gojević: "Mi smo sad počeli s objektima koji su ili u fazi izgradnje ili se dovršavaju, dodaje ona.
Bivši ministar zaštite okoliša Ivo Banac smatra da se taj problem može riješiti jedino jasnim kriterijima i oštrim zakonima: "Mi moramo stvoriti sustav u kojemu će prije svega graditelju biti poznati kriteriji", upozorava on u razgovoru za RFE.
"Lokalna samouprava, posebno županijski uredi, trebali bi brzo i učinkovito rješavati zahtjeve za dozvolama", dodaje Banac, napominjući da će aktualna situacija "stvoriti veliko neraspoloženje prema administraciji, bilo na središnjoj razini, bilo na razini županija i općina, i ne vidim da je učinkovita", zaključuje on.
Uglavnom su svi vlasnici objekata na području Šibensko-kninske županije bili upozoreni na samom početku gradnje da ne smiju graditi. Proveden je kompletan inspekcijski postupak i izdano im je rješenje kad su još bili u temeljima da će objekt biti uklonjen ukoliko nastave graditi", podsjeća Gojević u razgovoru.