U izradi studije, koja obuhvaća oko 1500 stranica, sudjelovala su 143 znanstvenika i stručnjaka iz različitih područja, a očekuje se da će za dva tjedna studija biti predana na ocjenu Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
"Studija obuhvaća zonu utjecaja na okoliš od mađarske granice do luke Omišalj i kvalitetna je podloga da nadležno tijelo državne uprave na temelju njezinih zaključaka donese određene mjere za zaštitu i kontrolu Jadrana, neovisno o projektu Družba Adria", kaže Vesna Trnokop-Tanta.
Prema podacima Ministarstva mora, prometa i razvitka, ukupna količina opasnog tereta, uključujući i naftu, prevezena prošle godine Jadranskim morem iznosila je oko 100 milijuna tona.
"Problem balastnih voda već je čitavo stoljeće prisutan u hrvatskim i drugim jadranskim izvoznim lukama. Upravo zbog takve situacija, realizacija ovog projekta direktno potiče rješavanje sigurnije plovidbe, upravljanja balastnim vodama, te zaštite Jadrana u cijelosti", kazala je Vesna Trnokop-Tanta u Jutarnjem listu.