Ne otkrivajući identitet dvojice osumnjičenika policija je izvijestila da se obojica terete za dvije zloporabe položaja i ovlasti, zloporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju i sklapanje štetnog ugovora.
Od izvora bliskog policiji koji nije želio biti imenovan doznaje se da je riječ o Ivanu Božičeviću koji je bio predsjednik Uprave Vjesnika od srpnja 1997. do ožujka 2000. i 47-godišnjem Z.L. Protiv njih je, tvrdi isti izvor, u kolovozu prošle godine kaznenu prijavu zagrebačkom Županijskom državnom odvjetništvu podnio donedavni predsjednik Uprave Vjesnika Rikard Pompe.
Božičevića se sumnjiči da je bez znanja i odluke Nadzornog odbora i Glavne skupštine društva Vjesnik krajem 1999. sačinio ugovor o prijenosu vlasništva Vjesnik-pressa na drugoosumnjičenog za više od 1,5 milijuna kuna. Vjesnik-press je bilo društvo vlasnički povezano s Vjesnikom, a na njegovom čelu je bio Božičević.
Policija sumnja da je 1,5 milijuna kuna krajem veljače 2000., dakle uoči Božičevićeve smjene, između njega i drugoosumnjičenog fiktivno prebijeno Ugovorom o dugoročnom kreditu i Ugovorom o poslovnoj marketinškoj suradnji na način da se iznos anuiteta kredita prebija s paušalnim iznosom marketinške suradnje. U policiji tvrde da ta suradnja nije postojala, niti o njoj postoji dokumentacija.
Božičevića se sumnjiči i za sklapanje štetnog ugovora od siječnja 2000. kojim regulira poslovni odnos između Vjesnika i "ZL studia" vezano za primanje i objavljivanje oglasa za potrebe sudskog registra trgovačkih sudova u Zagrebu, Rijeci, Varaždinu i Bjelovaru. Po tom ugovoru "ZL studio" je obavljao prijepis oglasa, korekturu, lekturu i grafičku obradu za iznos od 15 posto agencijskog rabata po objavljenom oglasu. O tome su izdane fakture za razdoblje od veljače 2000. do srpnja 2001. u iznosu većem od 1,15 milijuna kuna u korist "ZL studia".
U policiji tvrde da je Božičević znao da je ugovor štetan za Vjesnik i da je donesen protivno Statutu društva i odluci Nadzornog odbora jer je i sam Vjesnik bio registriran za poslova reklamiranja, propagande, izdavačke i tiskarske djelatnosti.
Bivšeg predsjednika Vjesnikove uprave sumnjiči se i da je u studenom 1999. potpisao ugovor o izradi elaborata "Komunikacijska-marketinška strategija djelovanja dnevnog lista Vjesnika u predizborno-izbornoj kampanji za izbor predsjednika RH" s tvrtkom BEMAX, čije je bio suvlasnik. Vjesnik-press je BEMAX-u za elaborat navodno isplatio 364 tisuće kuna, a u policiji kažu da uopće nema dokaza da je elaborat i izrađen, niti ga je Vjesnik koristio.
Dvojicu osumnjičenika tereti se i da su u ožujku 1999. sklopili Ugovor o koordinaciji i nadzoru radova u prostorijama društva Vjesnik-press na osnovu kojega je drugoosumnjičenom povjerena koordinacija i nadzor radova uz mjesečnu naknadu od 2.500 tadašnjih njemačkim maraka. Drugoosumnjičenom je za te usluge navodno isplaćeno 220 tisuća kuna, iako je, kažu u policiji, ugovorom utvrđen iznos od 58 tisuća kuna, pa je tako Vjesnik-press oštećen za 162 tisuće kuna.
Policija je o rezultatima kriminalističke obrade izvijestila zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo.