Ministri nafte zemalja članica kartela raspravljaju o povećanju proizvodnih kvota i do 2,5 milijuna barela dnevno.
Kuvajtski ministar nafte šeik Ahmad al-Fahd al-Sabah kazao je kako vidi dovoljnu podršku u 11-članom kartelu za razinu povećanja kvota koju je predložio najveći svjetski izvoznik nafte i član OPEC-a Saudijska Arabija."Kuvajt smatra da bi razina od 26 milijuna barela dnevno bila pravi potez", kazao je šeik Ahmad. Postojeće kvote iznose 23,5 milijuna barela dnevno.
"Saudijci pokušavaju povući finu liniju između održavanja cijena snažnima, ali ne uzavrelima", kazao je Roger Diwan iz konzultantske tvrtke PFC Energy iz Washingtona.
Iran, strahujući od naglog rušenja cijena, predlaže sporazum u dvije faze kojim bi se kvote sada podigle za najviše 1,5 milijuna barela dnevno, dok bi moguće novo povećanje uslijedilo na slijedećem sastanku kasnije ovoga ljeta, kazali su delegati.
Cijene nafte protekla su se tri tjedna uglavnom držale iznad 40 dolara po barelu, podržavane snažnim svjetskim gospodarskim rastom i geopolitičkim neizvjesnostima. Zabrinutosti glede političke nestabilnosti u Saudijskoj Arabiji pojačane su nakon subotnjih napada islamskih militanata u saudijskom naftnom gradu Khobaru.
Pojedinosti konačnog sporazuma OPEC-a vjerojatno neće donijeti značajnije promjene u stvarnim isporukama kartela, koji kontrolira više od polovine svjetskog izvoza nafte. To je stoga što kartel već proizvodi najmanje 2,3 milijuna barela dnevno iznad postojećih službenih kvota. A bez obzira na službenu politiku kartela, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) objavili su da već zajedno isporučuju dodatnih oko milijun barela dnevno u lipnju kako bi podmirili rastuću potražnju. Proizvodnja drugih članica u visini je, ili blizu, punih kapaciteta.