U takvim je okolnostima euro nakratko dosegnuo 1,2260 dolara, no potom je umanjio dobitke i trenutno stoji 1,2245 dolara. Dobio je na vrijednosti i prema jenu, dosegnuvši 133,85 jena.
Europski trgovci, vrativši se nakon produženog vikenda na tržište, svoju su pozornost usmjerili svibanjskom izvješću o proizvođačkim aktivnostima u Sjedinjenim Državama tamošnjeg Instituta za upravljanje nabavom (ISM). Ponajviše ih zanima hoće li ono pokazati dovoljno gospodarske snage koja bi opravdavala podizanje kamatnih stopa u lipnju.
Napad u Saudijskoj Arabiji tijekom proteklog vikenda, u kojem su ubijene 22 osobe, i rast cijena nafte ponovno iznad 40 dolara po barelu i dalje su otegotne okolnosti za dolar uslijed zabrinutosti da bi rastuće cijene nafte mogle usporiti rast američkog gospodarstva, spriječiti podizanje kamatnih stopa i pogoršati trgovinski deficit.
"Snažniji pokazatelj proizvođačkih aktivnosti u SAD-u imao bi ponešto pozitivnog utjecaja na dolar. Lošiji bi pak imao većeg negativnog utjecaja", kazao je Aziz McMahon, valutni strateg u ABN Amro. "U prilično smo neizvjesnom okruženju posebice stoga što je većina prilično dobrih vijesti koje se tiču kamatnih stopa već odbijena, a očekivanja su ionako prilično visoka glede američkih brojki".
Od značajnijih podataka iz eurozone izdvaja se indeks o proizvođačkim aktivnostima u zemljama eurozone, koji pokazuje najbolju izvedbu u posljednje više od tri i pol godine. Iza toga stoji nedavno slabljenje eura koje je poticajno djelovalo na izvoz i rast osobne potrošnje u Francuskoj. Taj je indeks uvećan na 54,7 bodova u svibnju, naspram travanjskih 54 bodova.
Dolar je pored gubitaka prema euru oslabio i prema nizu drugih značajnijih svjetskih valuta. Blago se spustio prema jenu, tako da trenutno stoji 109,34 jena, dok je pola posto ili više oslabio prema švicarskom franku, novozelandskom dolaru i norveškoj kruni.