"Treba napraviti sve što je u našoj moći da što prije osposobimo sud koji će to suditi jer zasigurno kod nas ima dobrih sudaca", ističe Nobilo, dodajući također da treba stvoriti i "dobru političku i društvenu klimu kako bi sudili nepristrano".
"S druge strane, moramo imati i bolju zakonodavnu logistiku nego što je sada", upozorava Nobilo, objašnjavajući da su "sve najave rasprava o optužnici u Saboru ili sve izjave političara da moraju proučiti optužnice pa onda zauzeti neki politički stav o optužnici, kontraproduktivni i ukazuju na mogući utjecaj politike na pravosuđe".
Među ostalim zadaćama Nobilo ukazuje na dovršavanje procesa stvaranja odjela za međunarodno kazneno pravo pri četiri županijska suda kao što je zakonom najavljeno i usvajanje "vrlo preciznih odredbi" o kažnjavanju onih koji provaljuju sudske, službene i državne tajne, prenosi RFE.
Vrhovni sud morat će zauzeti stav o zapovjednoj odgovornosti, smatra Nobilo: "Ona postoji i po međunarodnom pravu i mi je moramo na odgovarajući način uvesti operativno u naše kazneno zakonodavstvo. Tu že biti dosta problema jer mi nemamo zapovjdnu odgoornost kao haaški sud".
Poseban problem predstavljaju svjedoci, upozorava Nobilo u razgovoru za postaju, podsjećajući da su ljudi svih nacionalnosti s prostora bivše Jugoslavije stekli povjerenje u ICTY pa su svjedočili u diskreciji. "Pitanje je da li će sa istom sigurnošću stupiti pred hrvatske sudove i svjedočiti" ističe Nobilo, zaključujući da treba stvoriti zakonsku infrastrukturu koja će biti prijetnja svakome tko otkrije tajnu, ugrozi ili utječe na svjedoka", prenosi RFE njegove riječi.