Pošto su se tajno prebacili preko rijeke Evros koja Tursku dijeli od Grčke, put kojim prolaze tisuće ilegalnih useljenika iz Azije, imigranti su ušli u minsko polje zaštićeno bodljikavom žicom i opremljeno posebnim znacima upozorenja.
Jedan je imigrant poginuo na licu mjesta, dok je drugi ranjen i prevežen u bolnicu u obližnji Aleksandrupolis (950 kilometara od Atene). Njegovo zdravstveno stanje "ne zabrinjava", kažu u glavnom stožeru.
Prema službenim statistikama, mine postavljene na grčkoj strani granice s Turskom ubile su 40, a ranile tridesetak osoba od 1996. godine. Većina njih bili su imigranti.
Minska polja duž grčko-turske granice duge dvjestotinjak kilometara uglavnom su postavljena nakon turske invazije na Cipar 1974. kojom je počelo razdoblje napetosti između dviju zemalja.
Grčka će u rujnu početi uklanjati mine na granici s Turskom, na temelju konvencije iz Ottawe o protupješačkim minama koju je zajedno s Ankarom ratificirala u rujnu 2003., ali bi ta operacija mogla potrajati deset godina, misle dužnosnici.
Prema mišljenju grčke podružnice Liječnika bez granica, Grčka je jedina zemlja Europske unije koja još ima aktivne mine.