Pomoćnik ministrice branitelja Herman Vukušić pojasnio je da predložene izmjene braniteljski Fond jasno definiraju kao otvoreni investicijski fond, čime će se spriječiti zlouporabe i prelazak Fonda u holding kompaniju, da se, kaže, ne bi ponovio slučaj kuponske privatizacije.
Predviđeno je ograničenje ulaganja i onemogućeno ulaganje u nekretnine, detaljnije se spriječava sukob interesa između društva za upravljanje Fondom i depozitne banke.
Predviđeni su i kriteriji za likvidaciju Fonda, u koju bi se išlo ako imovina Fonda u roku od tri godine padne ispod određene veličine. Vlasnicima udjela u tom bi se slučaju raspodijelila imovina.
Kako bi se izbjegla masovna prodaja dionica 'ispod cijene', predviđeno je da branitelji tri godine ne mogu manipulirati dionicama, a trećina netto dobiti Fonda u tom će se razdoblju izdvajati za poboljšanje statusa branitelja i članova njihovih obitelji.
Na primjedbu dijela predstavnika braniteljskih udruga da bi polovicu netto dobiti braniteljima Fond trebao isplatiti i prije isteka tog roka, zbog loše socijalne situacije, predstavnik Komisije za vrijednosne papire Ivo Šulenta kazao je da je namjera izmjena "da branitelje zaštitimo od njih samih, i od torbara koji bi dionice pokupovali ispod cijene".
Kazao je kako Vlada procjenjuje da će u roku od tri godine dionice HT-a, Ine i drugih privatiziranih poduzeća biti uvrštene u burzovne kotacije, pa će branitelji, bez opasnosti da ih netko izmanipulira, moći prodati svoje dionice ako to žele.
Iako je ta točka bila na dnevnom redu sjednice, Odbor nije raspravljao o prijedlogu Odluke o redoslijedu i dinamici privatizacije Ine, a predsjednik Odbora Vlado Jukić kazao je kako iz Vlade imaju informacije da će Inine dionice prenijeti Fondu, čim se Zakon o Fondu izmijeni.
Prijedlog istih zakonskih izmjena jednoglasno je danas podržao i Odbor za financije.