Uz praćenje širih političkih prilika u regiji američki Hrvati danas lobiraju za što skorije učlanjenje Hrvatske u NATO savez, zalažu se za produbljivanje hrvatsko-američke poslovne suradnje, no brinu ih neka pitanja iz domene haaškog suda za ratne zločine, navodi postaja
O tim su pitanjima, kaže predsjednik udruge Kraljić za postaju, razgovarali i s dužnosnicima američkog tajništva. Postaja prenosi da se udruga protivi izjednačavanju razine krivnje Ante Gotovine s bivšim čelnicima bosanskih Srba Radovanom Karadžićem i generalom Ratkom Mladićem, a predsjednik Kraljic tvrdi su im neki ljudi iz administracije poručili da se Gotovina mora predati sudu "jer je to za njih važno proceduralno pitanje", a "nakon toga američku administraciju neće zanimati što će se dalje događati s optužnicom protiv Gotovine".
"Pitanje ulaska Hrvatske u NATO savez dovodi se, na žalost, u vezu sa slučajem generala Gotovine, a naša je pozicija jasna. Hoće li se Ante Gotovina predati ili ne, njegov je osobni izbor. A ne dopustiti Hrvatskoj da se integrira u međunarodnu zajednicu zato što je jedna osoba bjegunac je suluda politika," ocjenjuje predsjednik Nacionalne federacije Amerikanaca hrvatskog porijekla, NFCA John Kraljic, prenosi Glas Amerike.
Na skupu u Washingtonu američki Hrvati su postavili i pitanje zašto je hrvatska Vlada odustala od upućivanja hrvatskih vojnika u Irak premda je HDZ tijekom izborne kampanje najavljivao takvu mogućnost. Veleposlanik Hrvatske u Washingtonu Ivan Grdešić rekao je da su u Zagrebu vjerojatno uvidjeli da Hrvatska ne može značajnije pomoći u Iraku, te da se predsjednik Mesić od samog početka suprotstavio toj ideji, prenosi postaja.
Hrvatska može pomoći koaliciji na druge načine, prenosi postaja Grdešićeve riječi: "Formirala su se dva prijedloga. Jedan je humanitarnog tipa, a to je preuzimanje dijela liječenja iračke djece u hrvatskim bolnicama ili na neki sličan način. Drugi je naše stručno znanje u forenzičkim analizama. Sa stabilizacijom sigurnosnog stanja u Iraku postoje i druge mogućnosti sudjelovanja: kroz građevinsku operativu, deminiranje i neke druge poslove koji nisu isključivo vojnog tipa".