Barghouthi je u prošlosti zagovarao pragmatične odnose s Izraelom, a među Palestincima je cijenjen gotovo kao predsjednik Jaser Arafat, zbog čega se vjerovalo da će ga i naslijediti.
Karizmatičan, temperamentan i suvisao u iražavanju, Barghouthi (44) je nakon propasti pregovora bio najžešći pobornik ustanka protiv izraelske okupacije Zapadne obale i pojasa Gaze, kojemu je cilj bila uspostava neovisne palestinske države. No glasno je i podržavao zamisao da se u konačnici s Izraelcima postigne mirovni sporazum.
Arafatovom pokretu Fatahu pridružio se u dobi od 15 godina, magistrirao je na sveučilištu Bir Zeit na Zapadnoj obali i bio je zastupnik u palestinskom parlament.
Izraelci su ga prije posljednje Intifade nekoliko puta zatvarali zbog nacionalističkog djelovanja, a boravak u zatvoru iskoristio je tako da je gotovo savršeno naučio hebrejski.
Barghouthija je izraelska vojska uhitila u travnju 2002., a godinu dana poslije počeo je sudski postupak protiv njega pod optužbom da je orkestrirao zasjede i samoubilačke bombaške napade. U svojoj obrani on je tvrdio kako je politički vođa bez ikakve povezanosti s nasiljem, a Izraelu nije uopće priznavao jurisdikciju da mu sudi.
Dok je bio u zatvoru, javno je pozivao militantne skupine da pristanu na jednostrani prekid vatre, a mobitelom prokrijumčarenim u zatvor prošle je godine pomogao u postizanju kartkotrajnog primirja.