"To bi bio jasan signal za demokratizaciju cijelog Balkana", ocijenio je Stoiber govoreći na konferenciji za novinare nakon susreta sa slovenskim premijerom Antonom Ropom.
Rop je rekao da Slovenija Hrvatskoj, ali i drugim državama zapadnog Balkana, može pomoći svojim znanjem i iskustvima te investicijama na to područje.
Bavarski premijer izrazio je tijekom posjeta Sloveniji zabrinutost preambicioznim planovima širenja Europske unije, osobito u pogledu Turske.
"Primanje Turske dovelo bi do ekonomskih teškoća koje bi Europa teško podnijela, a to bi dovelo do jačanja gospodarskih razlika", rekao je Stoiber na tiskovnoj konferenciji, dok je Rop ocijenio da i Turska i balkanske države moraju imati europsku perspektivu budu li ustrajale na putu reformi.
Sa Stoiberom je razgovarao i predsjednik Janez Drnovšek, zauzevši se za nastavak bavarskih investicija u Sloveniji, kojoj ta njemačka savezna država predstavlja jednog od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera. Uz pitanje širenja EU-a, gospodarska suradnja Bavarske s novim članicama EU-a glavna je tema Stoiberove turneje, jer nakon Ljubljane popodne odlazi u Budimpeštu.
Drnovšek je istaknuo važnost suradnje bavarskog Siemensa sa slovenskim Iskratelom, a na želju Stoibera obrazložio je slovensko gledanje na stanje na zapadnom Balkanu. Stoiber je već ranije izrazio opredjeljenost za to da se u EU nakon zadnjeg proširenja prime još Bugarska, Rumunjska i Hrvatska, a onda da dođe do "konsolidacije" i jačanja identiteta EU-a. Drnovšek je istaknuo da je uključivanje Hrvatske vrlo važno kao primjer ostalim državama u regiji koje moraju zadržati europsku perspektivu.
Stoiber i Drnovšek govorili su i o stanju na Kosovu.
Bavarski premijer tijekom jutra je razgovarao i s oporbenim čelnicima stranaka desnog centra Janezom Janšom, Andrejom Bajukom, Lojzom Peterleom i još nekima na "radnom doručku", te podržao njihova očekivanja o uspjehu na jesenskim parlamentarnim izborima. Slovenski opozicijski čelnici bili su kritični prema "neiskorištenim šansama" koje su dosadašnje vlade propustile kad je riječ o poduzetništvu, stranim investicijama i privatizaciji. Nekadašnji premijer i predsjednik Nove Slovenije Andrej Bajuk ocijenio je tom prilikom da je slovenski politički prostor zatvoren, ekonomsko stanje lošije od onoga koje se javno prikazuje i da još uvijek vlada logika "centralno planirane demokracije", izvijestila je oporba nakon susreta sa Stoiberom.