U koncipiranju studija i izradbi programa, kako je priopćio voditelj studija Stipe Botica, sudjelovalo je tridesetak sveučilišnih nastavnika s Fakulteta i dvadesetak uglednih stručnjaka i znanstvenika s drugih visokoškolskih i znanstvenih ustanova u Zagrebu.
Program trogodišnjega doktorskoga studija u potpunosti je usklađen sa suvremenim znanstvenim i studijskim dostignućima i primjenjiv na sve vidove hrvatske kulture.
Ovo je prvi put da se na poslijediplomskoj sveučilišnoj razini, kako napominje Botica, može studirati cjelina hrvatske kulture, u svim svojim pojavnim oblicima.
Studij će osposobiti pristupnike za znanstvena i stručna istraživanja u hrvatskoj kulturi, za razumijevanje bitnih sastavnica kulture, za razumijevanje integracije i međudjelovanja svih vrsta i stilova u području kulture općenito i posebice hrvatske kulture, za spoznaju i vrjednovanje cjeline materijalnih, duhovnih i socijalnih vrjednota u hrvatskoj kulturi te znanstveno razmišljanje u području kulture i naročito hrvatske kulture.
Posebno se u programu, kako navodi voditelj studija, računalo na međuovisnost kulture o povijesnim okolnostima, etnološkim, antropološkim, arheološkim, filološkim, filozofijskim, sociološkim, religiološkim i inim posebnostima koje su oblikovale povijesni tijek hrvatske kulture, kao i europski i svjetski kontekst hrvatske kulture.
Studij je namijenjen svima koji su završili diplomski studij humanističkoga i društvenoga područja, ali i svima koji su diplomirali i žele steći akademski stupanj doktora znanosti hrvatske kulture. Specijalnost se naznačuje u posebnu dodatku, i s obzirom na dijakronijsku okomicu, primjerice antika, medijevistika, renesansa, barok, moderna i t.d., i s obzirom na znanstvena područja i struke: filološke, likovno-glazbeno-scenske umjetnosti, etnološke, antropološke, arheološke, sociološke i ine struke.