S prošlogodišnjih za 25 milijardi kuna, ove je godine promet na obje hrvatske burze povećan za više od 10 milijardi, postigavši tako novi rekord.
No, dok je 2004. u odnosu na prethodnu godinu promet gotovo udvostručen, Zagrebačka burza (ZSE) ove godine bilježi 38 postotni rast prometa, na oko 33 milijarde kuna, a Varaždinska (VSE) za 50 posto, na oko 2 milijarde kuna.
Slično je i s razinama burzovnih indeksa - Crobex indeks Zagrebačke burze ovu godinu završava jači za gotovo 30 posto u odnosu na lani, dok je VIN indeks Varaždinske burze ojačao za 40-tak posto. Crobex je tako ponovio rast iz 2004., no rast VIN-a u ovoj godini višestruko je manji od prošle godine dostignutih 127,28 posto.
Umjerenije stope rasta, iako se još uvijek radi o značajnom rušenju rekorda, bilježe se i kod tržišne kapitalizacije burzi. Nakon rasta za više od 70 posto u 2004., ove se godine ta stopa kreće oko 35 posto na obje burze.
No najbolji pokazatelj stabilizacije i sazrijevanja tržišta jesu cijene dionice, koje su prošle godine u nekim slučajevima rasle i za primjerice 17 puta. Jedina dva takva slučaja ove se godine mogu naći na VSE - Hotel Kompas (rast za 2.482 posto) i Solaris (1.068 posto), no riječ je o manje likvidnim dionicama.
Dapače, ove se godine najlikvidnija hrvatska dionica - povlaštena dionica Adris grupe, koje je samo na ZSE protrgovao za više od 950 milijuna kuna, na toj burzi našla i na listi dionica s najvećim padom cijene, istina za umjerenih 7 posto.
Slično je i s dionicom SN Holdinga, koja je na VSE zauzela treće mjesto po veličini prometa (s nešto manje od 100 milijuna kuna), ali je njena cijena pala za više od 8 posto.
Također za razliku od prošle godine, ova nije donijela niti značajnije promjene na listi najlikvidnijih dionica.
Taj naziv, uz Adris grupu, zadržavaju i dionice Plive, s prometom većim od 646 milijuna kuna, Ericssona Nikole Tesle (oko 620 milijuna kuna na obje burze) te Podravke (više od 455 milijuna kuna).
Uz njih, dobru su godinu ponovno imale i dionice brodarskih i građevinskih tvrtki, koje su u 2004. bile nove ulagačke zvijezde, ali i primjerice turističke dionice.
No, možda najbolji pokazatelj sazrijevanja domaćeg tržišta kapitala ipak su reakcije tržišta na dva vjerojatno najznačajnija politička događaja u ovoj godini - odgodu početka pregovora Hrvatske o priključenju Europskoj uniji u ožujku te odluku o početku pregovora u listopadu.
Očekivani početak pregovora u prvom je tromjesečju ove godine donio nastavak euforije iz 2004., da bi nakon odgode uslijedile značajne korekcije, od kojih tržište u nekim segmentima nije oporavilo niti do kraja godine.
Možda najbolji primjer za to je redovni promet dionicama na ZSE, koji je u prvom kvartalu ove godine bio veći od 1,8 milijardi kuna, da bi tek u zadnjem kvartalu (dakle od listopada) uspio dosegnuti milijardu kuna.
Listopad je pak donio nove rekordne vrijednosti burzovnih indeksa, koje su nadmašile i njihov prošlogodišnji strmoglavi rast.
(Hina) xrub yds