"Oduvijek se na ovom našem prostoru tražilo više svjetla, kruha i slobode," podsjetio je, dodavši kako su sve globalizacije u početku možda bile uspješne, no, na kraju bi uvijek propadale.
Povijest hrvatske kulture pokazuje da kao narod ne moramo nestati, ocijenio je Zidić, te napomenuo kako Hrvati unatoč pritisku Habsburškoga Carstva, Venecije i Osmanskoga Carstva nisu zaboravili svoje tlo.
"Preživjeli smo zahvaljujući svijesti, očuvanju narodnoga jezika i pripadnosti univerzalnoj kršćanskoj kulturi", istaknuo je Zidić.
Predsjednik splitskoga ogranka Matice hrvatske Josip Botteri Dini ocijenio je današnji susret jačanjem nacionalnoga zajedništva.
Botteri je pozvao Maticu hrvatsku da se više zauzme u sređivanju, kako je rekao, nesigurnoga zemljopisnog položaja hrvatskoga bića.
"Matica bi mogla stvoriti i svjetlije ozračje o hrvatskom narodu pred međunarodnim ustanovama", ocijenio je, dodavši kako bi se argumentiranim i znanstvenim raspravama mogle opovrgnuti nesuvisle optužbe protiv hrvatskih političara, hrvatskih vojnih zapovjednika i oslobodilačkih pothvata.
Predsjednik splitskoga ogranka također je pozvao Maticu hrvatsku da se svojim djelovanjem više zauzme u području javnih medija.
Na današnjem susretu prigodne božićne stihove Viktora Vide, Zvonimira Katalenića, Ive Kozarčanina i Slavka Mihalića govorili su dramski umjetnici Anja Šovagović Despot i Dragan Despot.
U glazbenom dijelu programa gudački kvartet Porin odsvirao je nekoliko skladbi Johannesa Brahmsa.