Upravno vijeće HZZO-a u međuvremenu je izvijestilo da je poništilo prijašnje odluke, pa će liječnici specijalisti i dalje moći propisivati tvorničke nazive lijekova, a dežurstva u stomatološkoj zaštiti ostat će i u idućoj godini.
Ljubičić je novinarima izjavio kako se na takav potez odlučio nakon niza konzultacija sa strukom i s komorama.
"Došli smo do saznanja da su ovoga trenutka takve odluke preuranjene, jer moramo steći preduvjete kako bi one mogle profunkcionirati. Tih preduvjeta sada nema i zbog toga tražim da se one povuku", istaknuo je Ljubičić.
Na upit novinara je li to odlučio zbog pritisaka struke i pacijenata, Ljubičić je rekao da se ne radi o pritiscima, već o raspravi, što je normalno u demokratskom svijetu.
Za idući mjesec Ljubičić je najavio proširenje liste lijekova HZZO-a na još kvalitetnije i bolje lijekove.
Ministar je sporne odluke najavio 22. prosinca, u sklopu mjera kojima se trebala postići ušteda u zdravstvenom sustavu u idućoj godini.
Mjere su izazvale burne reakcije u zdravstvenim krugovima i među pacijentima.
Po tome bi liječnici specijalisti mogli preporučivati samo lijekove s generičkim nazivima, dok bi liječnici u primarnoj zaštiti mogli receptom propisivati najjeftiniji oblik generičkog lijeka.
Time bi se liječniku specijalistu ograničilo pravo na određivanje optimalne terapije, a time i pravo pacijenta na najkvalitetniju moguću zdravstvenu zaštitu, upozorili su iz Hrvatske liječničke komore.
S druge strane, ukidanje hitne stomatološke službe išlo bi na ruku samo privatnim stomatolozima.