Odluku o otvaranju pregovora s Hrvatskom, koju je Vijeće ministara EU donijelo 3. listopada, premijer Ivo Sanader označio je kao kraj prvog težeg poglavlja učvršćivanja međunarodnog položaja Hrvatske.
Šest i pol mjeseci prije toga, sredinom ožujka, ministri vanjskih poslova odgodili su početak pregovora s Hrvatskom, ne odredivši novi datum.
I na jednu i na drugu odluku utjecala je ocjena glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte da Hrvatska surađuje, odnosno ne surađuje s Haagom.
Iza svega je pak stajao slučaj generala Gotovine koji je bio u bijegu od ljeta 2001., a za kojeg je del Ponte tvrdila da se skriva u dosegu hrvatskih vlasti.
Kako bi razriješila i to, posljednje otvoreno pitanje u odnosima s Haaškim sudom Vlada je krajem travnja izišla i s akcijskim planom koji je za cilj imao potvrditi njenu odlučnost da potpuno surađuje s Haagom.
General je uhićen početkom prosinca na Kanarskim otocima, što je u Hrvatskoj potaknulo prosvjede, a jedan od njih završio je i razbijanjem nekoliko prozora na Banskim dvorima.
Veliku pozornost Vlada je u ovoj godini posvetila i infrastrukturi.
Ljetos je tako u cijeloj dužini otvorena autocesta Zagreb-Split, nastavljeni su radovi prema Pločama, a započeo je i projekt izgradnje mosta Pelješac.
Vlada je nastavila reforme pravosuđa i zdravstva, a kako bi pomogla poduzetnicima i skratila im vrijeme za dobivanje različitih dozvola pokrenula je projekt Hitro.hr koji je do sada otvoren u osam gradova.
Osigurala je i sve preduvjete da se umirovljenicima vrati dug, a u Fond branitelja prenijela je po sedam posto dionica HT-a i Ine.
Godina, u kojoj je Vlada održala 70-ak sjednica, donijela je i nekoliko kadrovskih promjena - iz nje su otišli Andrija Hebrang, Miomir Žužul i Marijan Mlinarić, a novi su članovima postali Damir Polančec, Neven Ljubičić i Ivica Kirin.
Žužulov odlazak rezultirao je i spajanjem ministarstava vanjskih poslova i europskih integracija, a ministrica je Kolinda Grabar Kitarović.
Vladini potezi u velikoj su se mjeri reflektirali na rad Hrvatskoga sabora koji je ove godine donio 132 zakona, od čega 30-ak iz paketa usklađivanja s europskim zakonodavstvom, te 127 odluka.
Slijedeći Vladina nastojanja za približavanjem EU Sabor je početkom godine osnovao Nacionalni odbor za praćenje pregovora s EU, donio rezoluciju o strateškim odrednicama u procesu pregovaranja, itd.