Prema istim informacijama, vojnici Bundeswera u misiji u BiH predstavili su se 2003. obitelji jednog od osumnjičenih za pripreme napada na zapadna veleposlanstva u Sarajevu, Bensijaha Belkacema, kao novinar,i te su podatke prikupljene tijekom "intervjua" upotrijebili u obavještajne svrhe.
Belkacema, koji se od 2001. nalazi u američkom logoru Guantanamo, SAD sumnjiče da je zajedno s još petoricom navodnih pripadnika al Qaide pripremao napade na veleposlanstva SAD-a i Velike Britanije u Sarajevu.
"Nisam ništa posumnjala, djelovali su kao pravi novinari", izjavila je Anela Kobilica, supruga uhićenog navodnog islamiste. Kobilica je izjavila da su se dvojica "novinara" raspitivala o njezinom suprugu Bensajahu te da su načinili snimke fotografija iz obiteljskog albuma.
Tridesetogodišnja Anela Kobilica se nadala da će posebice njemački novinari objektivno izvijestiti o slučaju njezinog supuga koji je, prema mišljenju Amnesty Internationala, bespravno "deportiran". Ipak je u jednom trenutku posumnjala u vjerodostojnost osoba koje su se predstavile kao novinari "Sueddeutsche Zeitunga" i "Frankfurter Rundschaua", dva najuglednija liberalna nadregionalna dnevnika u Njemačkoj.
"Bili su premirni i preljubazni za novinare", ustvrdila je Kobilica te dodala da nisu bili tako prodorni kao novinari "New York Timesa".
Njemačka udruga novinara (DJV) žestoko je reagirala na vijest o navodnoj zloupotrebi novinarskog zvanja.
"Ako su vojnici djelovali pod krinkom novinarstva oni nisu samo prekršili pravilnik Bundeswehra, nego su značajno ugrozili sigurnost novinara koji djeluju u ratnim područjima", smatra predsjednik DJV-a Michael Konken.
Bundeswer se dosad nije izjasnio glede optužbi, ali je potvrdio da je pokrenuta interna istraga kako bi se rasvijetlio čitav slučaj.