TDR, koji pogon u Zagrebu namjerava preseliti u novu tvornicu u Kanfanaru, uz otkaze ugovora o radu 240-torici radnika nudi izmijenjene ugovore s novim mjestom rada u Kanfanaru, ali sindikat tu ponudu smatra farsom.
Radnicima se ne nudi nadoknada troškova za putovanje i smještaj u Kanfanaru, pa bi njihovi troškovi postali veći od plaća, kaže Iveković.
Postupak poslodavca je nezakonit jer nije izradio program zbrinjavanja viška radnika, što je dužan prema Zakonu o radu, pa savjetujemo radnicima da odmah pokrenu sudski postupak za utvrđivanje nezakonitosti otkaza, rekao je Iveković novinarima.
Novi sindikat jučer je uputio Vladi inicijativu za nastavkom proizvodnje u pogonu bivšeg TDZ-a, gdje se cigarete proizvode već 188 godina.
Predlažemo Vladi da primijeni "valpovački model", odnosno da TDR svoj vlasnički udio u TDZ-u od preko 90 posto uz obeštećenje prenese na Vladu, kaže Iveković.
Vlada bi trebala pronaći interes u nastavljanju proizvodnje u Zagrebu jer taj pogon posljednjih godina ostvaruje dobit od oko 50 milijuna kuna godišnje.
Osim toga, ističe Iveković, TDZ ne može postati konkurencija TDR-u koja bi ugrozila njegov gotovo monopolistički položaj na hrvatskom tržištu cigareta.
Predsjednik Novog sindikata ustvrdio je i da Uprava TDR-a radnicima koji odlaze na burzu rada nudi premale otpremnine u odnosu na ono što im jamči Kolektivni ugovor (KU).
Po KU-u radnici koji imaju do 15 godina radnog staža trebali bi dobiti 24 prosječne bruto plaće u TDR-u, što je u bruto iznosu više od 260.000 kuna.
Radnici koji imaju između 15 i 30 godina staža trebaju dobiti 30 prosječnih plaća (oko 330.000 kuna), a oni iznad 30 godina staža 36 prosječnih plaća (oko 400.000 kuna).