Protuzakonita prodaja kavijara velika je prijetnja opstanku jesetre, ribe čiji se broj u posljednjih nekoliko desetljeća smanjio za 70 posto. Prema podacima Traffica, od 2000. do 2005. na području 25 zemalja članica EU-a zaplijenjeno je 12 tona ilegalno uvezenog kavijara. Najviše ga je u tom razdoblju zaplijenjeno u Njemačkoj - 2,2 tone, u Švicarskoj 2 tone, u Nizozemskoj 1,9 tona, u Poljskoj 1,8 tona i u Velikoj Britaniji 1,6 tona.
"Danas se manje od 10 posto kavijara prisutnog na tržištu prodaje u skladu sa zakonskim propisima", stoji u izvješću francuskog ministarstva. Glavne zemlje izvoznice su Iran s 430 legalno izvezenih tona kavijara u razdoblju između 1998. i 2003., Rusija s 285 tona i Kazahstan s 85 tona.
Jesetre su od 1998. na popisu zaštićene riblje vrste u skladu s Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i fauna (CITES). Najtraženija vrsta kavijara poznatog pod imenom beluga dobiva se od morune, najveće ribe iz porodice jesetri, koja živi u Kaspijskom jezeru i koja može živjeti stotinu godina, a neki primjerci teški su više od dvije tone.
Cijena i zarada koja se postigne ilegalnom prodajom ne može se usporediti sa zaradom od oko 100 milijardi dolara godišnje u sklopu legalne trgovine, izvijestio je CITES. Primjerice, u pariškim se trgovinama 125 grama najcjenjenijeg kavijara prodaje po cijeni od 220 do 870 eura.
Policija i carinici 25 zemalja članica EU-a od listopada su se posebno angažirali na boljem usklađivanju zajedničkih akcija čiji je cilj spriječiti ilegalnu preprodaju kavijara, a akcijama se priključilo i nekoliko nevladinih organizacija koje se bave zaštitom okoliša.