Eventualno postizanje sporazuma od ključne je važnosti za širi dogovor o slobodnoj trgovini početkom 2006. godine koji bi u svjetsko gospodarstvo ubrizgao milijarde dolara i milijune ljudi izveo iz siromaštva.
Vodeće razvijene zemlje s oprezom pozdravljaju prijedlog. Njime su zadovoljni Brazil i Indija, dok je Europska unija najavila da bi prihvatila rok do 2013. godine. EU je to učinila tek nakon snažnog pritiska SAD-a, Brazila i Indije koji su objavili da uspjeh pregovora u Hong Kongu ovisi upravo o ukidanju poljoprivrednih izvoznih subvencija.
Kompromisan tekst koji se pojavio nakon šestodnevnih teških pregovora između bogatih i siromašnih članica, mora prihvatiti svih 149 država okupljenih na ministarskoj konferenciji u Hong Kongu.
Dogovor o datumu ukidanja izvoznih subvencija uklonit će jednu od glavnih prepreka napretku pregovora o slobodnoj trgovine iz Dohe, čak i ako to bude nedugo nakon 2010. godine kako su to tražili najveći poljoprivredni izvoznici na svijetu.
Nacrt sporazuma predviđa i ukidanje izvoznih subvencija na pamuk 2006. godine, što je za Sjedinjene Države vrlo osjetljivo pitanje, kao i rok od 30. travnja 2006. godine za postizanje pakta o širim pregovorima iz Dohe.
Predviđalo se da će se na Ministarskoj konferenciji u Hong Kongu potpisati sporazum iz Dohe, no razlike među državama bile su toliko jake da je WTO smanjio zahtjeve i pokušao postići uravnoteženiji sporazum.