Šefovi država ili vlada 25 zemalja članica Europske unije novi prijedlog britanskog predsjedništva EU-a razmotrit će na radnoj večeri.
Novi Blairov prijedlog, treći po redu, u skladu je s preporukom njemačke kancelarke Angele Merkel koja posreduje u teškim pregovorima na europskom summitu.
Velika Britanija tako sada nudi 13,2 milijarda eura više nego u srijedu, kao i smanjenje rabata za ukupno 10,5 milijarda eura, prema prijašnjih osam milijarda.
Dugoročni proračunski okvir za razdoblje od 2007. do 2013., po novom prijedlogu, iznosio bi ukupno 862,5 milijarda eura, odnosno 1,045 posto BDP-a 27 zemalja Europske unije (25 članica plus Bugarska i Rumunjska).
Prijedlog je kompromis između revidiranog prijedloga od srijede, koji je predviđao proračun od 1,03 posto europskog BDP-a, što je gotovo jednoglasno odbijeno, te prijedloga luksemburškog predsjedništva u lipnju koji je iznosio 1,06 posto BDP-a.
Francuska i Njemačka predložile su također da se od 2013. ukine sadašnja metoda izračuna britanskog rabata, izjavio je francuski predsjednik Jacques Chirac.
Za razdoblje od 2007. do 2013. predlažu pak privremenu promjenu izračuna rabata kako bi Velika Britanija platila svoj dio proširenja Europske unije.
Diplomati ističu kako Pariz i Berlin ne žele ukinuti britanski rabat, nego traže reviziju metode njegova izračuna.
Britanski rabat glavni je kamen spoticanja u pregovorima oko novog dugoročnog europskog proračuna. Ove godine rabat iznosi 5,1 milijarda eura, a od 1997. do 2003. Velika Britanija dobivala je povrat od prosječno 4,6 milijarda eura na godinu.
Problem je što rabat raste kako raste i europsko gospodarstvo, pa bi u razdoblju od 2007. do 2013. mogao narasti na prosječno sedam milijarda eura godišnje.
Rabat financiraju zemlje članice Europske unije, njih 20, a izračunava se u skladu s njihovim nacionalnim BDP-om.